İsrail, Avrupa Birliği tarafından Filistin’e verilen prefabrik sınıfları müzayedeye çıkardı

The Guardian’ın haberine göre, İsrail önümüzdeki hafta, Avrupa Birliği (AB) tarafından Filistinli çocuklara bağışlanan iki prefabrik sınıfı açık artırmaya çıkartacak. 

AB’den ise bu adıma tepki geldi. Brüksel, Batı Şeria’da işgalci konumunda olduğunu hatırlattığı İsrail’in, uluslararası hukuk kuralları gereği böyle bir tasarrufta bulunamayacağını bildirdi. AB ayrıca, İsrail’in prefabrik sınıfları aynı yerde, bir an önce yeniden inşa etmesi yönünde yaptığı çağrıda, her çocuğun eğitim hakkı olduğunu, işgalci devletin de bunu korumakla yükümlü olduğunu belirtti. 

Satışa sunulacak eşyaların seri numaraları, yerinden sökülen sınıflardaki eşyalarla uyuşuyor. Müzayedede ayrıca Batı Şeria’da yaşayan Yahudiler’e ait eşyalar da satışa çıkacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar