Algoritmayı geliştiren Katie Bouman, kara delik fotoğrafının çekilmesinin öyküsünü anlatıyor (Türkçe altyazılı)

Geçtiğimiz günlerde bilim dünyasında ve hatta bizlerin dünyasında da hayret uyandıran bir gelişme yaşandı. Bir kara deliğin fotoğrafı yayınlandı ilk kez. Bunun üzerine pek çok şey konuşuldu elbette ki, ancak bir isim özellikle öne çıktı: Katie Bouman.

Kendisi, bu kara deliğin görüntüsünün elde edilebilmesi için teleskopların nereye ve nasıl yerleştirilmesini gösteren özel bir algoritmanın mimarıdır ve aslında tasarladığı bu algoritma sayesinde kara deliğin fotoğrafı alınabilmiştir.

Burada da, Katie Bouman ile açıklanan keşif sonrası yapılan bir röportajı izliyoruz. Heyecanı ve tutkusu hem samimi hem de fazlasıyla yoğun. Öğrenmenin ve bilmenin coşku dolu bir şey olduğunu gösteriyor bizlere.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar