AYM’den 17-25 Aralık ile ilgili yayın yasağına “hak ihlali” kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halk TV‘nin başvurusu üzerine dört eski bakan hakkındaki araştırma komisyonu ile ilgili yayınlara getirilen yasak için “basın özgürlüğü ihlali” kararı verdi. Mahkeme, yayın yasağının “kanunilik” ölçütünü karşılamadığına hükmetti ve bu kararla kamu gücünü kullanan organların keyfi davranışlarının önüne geçilmediğine işaret etti.

AYM, eski bakanlar Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları için kurulan meclis araştırma komisyonu haberlerine yayın yasağı getirilmesinin ifade ve basın özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetti. Kararı oybirliğiyle alan mahkeme, devam eden 17-25 Aralık soruşturması için, “Önleyici bir tedbir olarak konulacak yayım yasağı yönünden hiçbir hüküm içermediği görülmüştür” dedi.

Ayrıca mahkeme kararında, “Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle Anayasa’nın 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar vermiştir” denildi.

Ne olmuştu?

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının ardından TBMM Başkanlığı, 21 Kasım 2014’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazı göndererek, meclis komisyonu tarafından yürütülen soruşturmayla ilgili yayın yasağı talep etmişti. Başsavcılığın talebi üzerine mahkeme soruşturma bitene kadar yayın yasağı kararı almıştı. Yayın yasağına itiraz eden Halk TV sonuç alamayınca AYM’ye başvurmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar