Medyascope Kırıkkale’de: Emine Bulut Davası’nda mahkeme salonu karıştı, dava 21 Ekim’e ertelendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kırıkkale’de eski eşi Fedai Varan tarafından çocuğunun gözü önünde katledilen Emine Bulut’un davası olaylı başladı. Çok sayıda kişinin katıldığı duruşmada cinayet anına ilişkin görüntülerin izletilmesi üzerine Emine Bulut’un yakınları isyan etti ve sanık Fedai Varan’a saldırmak istedi. Bazı seyircilerin de Varan’a yönelmesinin ardından yaşanan arbede sonrası salon boşaltıldı, Varan da jandarmalar eşliğinde salondan çıkarıldı. Verilen aranın ardından duruşma devam etti, günün sonunda dava 21 Ekim’e ertelendi.

Haber: Batu Bozkürk & Okan Yücel

Emine Bulut, 18 Ağustos 2019’da eski eşi Fedai Varan tarafından 10 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde katledilmişti. Olay anına ilişkin görüntülerin yayınlanmasının ardından iddianame beş gün içinde hazırlanmış ve Varan için “Canavarca hisle tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti. Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Duruşmaya baroların, kadın örgütlerinin ve vatandaşların yüksek katılımı vardı. Çok sayıda baro ve kadın örgütü davaya müdahil olmak istedi, sanık müdafii Ersoy Aytaç da bunu destekledi ancak talep reddedildi. Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın müdahillik talebi ise kabul edildi.

Fedai Varan savunma yapmadı, avukatı kolluk güçlerinin ihmalini sorguladı

Müdahillik taleplerinin ardından sanık müdafii Ersoy Aytaç söz aldı. Aytaç olay anına ilişkin görüntülerin dosyada yer almadığına vurgu yaptı ve delilleri inceleyemediği için savunma hazırlayamadığını söyledi. Duruşma salonunda hazır bulunan Fedai Varan da bu gerekçeyle susma hakkını kullandı.

Ersoy Aytaç ayrıca, Emine Bulut’un o gün yaşanan tartışmanın ardından karakola gittiğini ve orada 29 dakika kaldığını söyledi, “Burada kolluk güçlerinin ihmali var mı, araştırılmalıdır” dedi. Cinsiyet eşitsizliğinin bu dosyada genişçe irdelenmesini talep eden avukat, “Her kadın cinayetinde küçük ya da büyük suç ortakları vardır” dedi.

Emine Bulut ve Fedai Varan’ın kızı F.B.V., Fedai Varan’dan “o kişi” diye bahsetti

Cinayete tanık olan 10 yaşındaki F.B.V. duruşmaya adliye içindeki bir salondan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. F.B.V.’nin yanında bir psikolog da hazır bulundu. F.B.V. annesinin kendisini Fedai Varan’la görüştürmemek gibi bir çabası olmadığını ifade etti, olay gününü şöyle anlattı: “Annemle o gün çarşıya gittik, biraz gezdik, bir lokantaya gittik. Annem orada mescitte namaz kılmaya girdi. O abdest aldı ben de mescitte duruyordum. Sonra anneme mesaj geldi.” Hakim bunun üzerine “Baban mı mesaj attı” diye sorunca F.B.V. “’O kişi’ diyelim” dedi.

O kişi anneme bıçağını gösterdi”

F.B.V. o günün ilerleyen saatlerinde Emine Bulut ve Fedai Varan’la birlikte bir kafede oturduklarını, burada çıkan bir tartışma üzerine de annesiyle birlikte emniyete sığındıklarını kaydetti. F.B.V. şöyle devam etti: “Annem beni dolmuşa bindirdi, dedem de beni evin önünden alacaktı. Annem de çalıştığı hastanenin dolmuşuna binecekti. Daha sonra o kişi girdi dolmuşa, kendi tişörtünü havaya kaldırdı ve anneme bıçağını gösterdi. Annemin kolunu sıktı, dolmuştan dışarıya çıkarttı, öyle olunca ben de indim. Annem bana ‘Sen git, ben de konuşup giderim’ dedi. Sonra indirdi annemi aşağıya, birlikte bir dönerciye gittik, olanlar oldu.”

O kişiyi durdurmak için elimdeki poşetleri ve tableti ona fırlattım”

Hakimin dönercide neler olduğunu sorması üzerine F.B.V., “Dönerciye girdik, ayaktayız, ben içeride kapının önündeyim, onlar da biraz uzağımda. Şöyle bir dışarıya baktığım anda annemin boynuna sarılıp boynunu kesti.” F.B.V, Fedai Varan’ı engellemek için elindeki poşetleri ve tableti Varan’a fırlattığını söyledi.

Hakim bunun üzerine “Anneni neden bıçakladığıyla ilgili bilgin var mı” diye sordu. F.B.V. ise “O beni gezmeye götürmek istiyordu, annem de benim eve gitmemi istiyordu” cevabını verdi.

Fedai Varan, çocuğu 2.5 yaşına gelene kadar ortada yoktu”

Mahkemede Emine Bulut’un annesi, babası ve kardeşleri de dinlendi. Tutuklu olduğu cezaevinden SEGBİS ile katılan ağabey Bekir Bulut, Fedai Varan’a tepki gösterirken, kardeşi Kazım Bulut’un da Emine Bulut’u ölümle tehdit ettiğini iddia etti ve ondan şikayetçi oldu. Kazım Bulut ise bu tehdidin hayal ürünü olduğunun kanıtlandığını savundu.

Emine Bulut’un kardeşleri birer birer dinlenirken ifadelerindeki ortak nokta şuydu: “Emine Bulut doğum yaptıktan sonra anne Fadime Bulut, Fedai Varan’ı arayarak ona baba olduğunu söyledi. Ancak Fedai Varan telefonu kapattı. F.B.V. 2.5 yaşına gelene kadar Fedai Varan ortada yoktu. Daha sonra aile büyükleri araya girdi ve F.B.V. öksüz kalmasın diye ikili barıştırıldı. Ancak Fedai Varan’ın kumar oynaması, alkolik olması nedeniyle beraberlik altı ay sürdü. Emine Bulut 2017’de başka biriyle evlendi.” Aile üyeleri Fedai Varan’ın F.B.V. dokuz yaşına gelene kadar ortadan kaybolduğunu söyledi. Aile, sanık Fedai Varan’ın iddia ettiği gibi çocuğun babasına gösterilmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Emine Bulut’un annesi: “Fedai Varan’ın asılmasını istiyoruz, acımız dinmez bundan sonra”

Anne Fadime Bulut, 10 yaşındaki F.B.V.’nin babasız büyüdüğünü, Varan ailesinden kimseyi tanımadığını söyledi. Devamında ise hakime şu şekilde seslendi: “Hakim bey asılmasını istiyoruz bunun. Acımız dinmez bundan sonra. Onun anası da yaşasın benim yaşadığımı.”

Cinayete ilişkin görüntüler izletilince Fedai Varan’a saldırı girişimi oldu, salon boşaltıldı

Mahkeme başkanı Emine Bulut’un öldürülmesine ilişkin görüntüleri salonda izleteceğini ve rahatsız olacakların dışarıya çıkabileceğini duyurdu. Bu sırada 10 yaşındaki F.B.V. de SEGBİS salonunun dışına çıkarıldı. Görüntüler izletildi ve Emine Bulut’un annesi Fadime Bulut gözyaşları içinde isyanını dile getirdi. Bu sırada Baba Ahmet Bulut oturduğu yerden kalkarak fail Fedai Varan’a yöneldi. Ahmet Bulut’un çocukları da babalarına eşlik etti. Büyük bir arbede yaşandı, seyircilerden de Fedai Varan’a saldırmak isteyenler oldu. Bunun üzerine Fedai Varan jandarma eşliğinde salondan çıkarıldı, izleyiciler de salonun dışına alındı. Davaya bir süre ara verildi. Kardeş Kazım Bulut bu sırada, “Keşke bu kadar güvenliği kardeşime alsaydınız. Yarım saat önce karakola gitmiş, onu korumadınız, sanığı mı koruyorsunuz?” dedi.

Savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi, duruşma 21 Ekim’e ertelendi

Günün sonunda mahkeme heyeti savcıdan esas hakkında mütalaa istedi. Savcı, Fedai Varan’ın ceza indirimi almamasını, “Canavarca hisle tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Mahkeme heyetinin beş dakikalık arasının ardından karar açıklandı: Sanık müdafiinin mütalaaya yönelik savunma hazırlayabilmesi için davanın 21 Ekim’e ertelenmesine karar verildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus