Söğütlüçeşme’ye “gar görünümlü AVM” yapılacak (1): “Bu, Kadıköy’ü bitirme projesidir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kamera & kurgu: Sedat Elbasan

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alan Marmaray’ın Söğütlüçeşme İstasyonu ve çevresine “gar görünümlü bir alışveriş merkezi (AVM)” yapılması planlanıyor. Kadıköy Belediyesi ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ise projenin ilçe için bir felaket olacağı görüşünde.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, projenin hareketli nüfus ve trafik yoğunluğunu artıracağına ve arazinin yeşil alan olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekip, “Bu, Kadıköy’ü bitirme projesi” diyor. TMMOB Kadıköy Temsilciliği Başkanı ve Kadıköy Kent Konseyi Başkanı Saltuk Yüceer de “Bu alanın bir kilometre ilerisinde asrın garı Haydarpaşa Garı var. Haydarpaşa, elden çıkarılmak isteniyor ve atıl hale getirilmeye çalışılıyor” diye konuşuyor.

Ne olmuştu?

Metrobüs, dolmuş, tren ve otobüs gibi çok sayıda toplu taşıma aracının aktarma merkezi konumundaki bu alan, 2019’un Mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı imar planı değişikliği ile “Toplu Taşıma Gar Sahası” olarak düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) ait alanda yapılması planlanan AVM, 193 milyon 794 bin liraya mal olacak ve projeyi Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş. üstlenecek. Plana askı süreci içinde itiraz hakkını kullanan Kadıköy Belediyesi’nin dilekçesi reddedildi. Belediye, imar planlarının kamu yararı gözetilmeksizin yapıldığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açtı. Bunun üzerine İstanbul 13. İdare Mahkemesi, planın şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu belirterek yürütmeyi durdurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karara itiraz etmesinin ardından ise yürütmeyi durdurma kararı iptal edildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus