Yolda Martı sürdüğü için ceza kesilen Emir Sönmez: “Yasal düzenlemeden haberim yoktu”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Haber: Fazıl Alp Akiş & Cemre Su Arvas

Salgın sürecinde yaygınlaşan, çevre dostu elektrikli scooter Martı’yı araç yolunda kullananlara ceza kesilmeye başlandı. Geçen hafta Bağdat Caddesi’nde Martı kullanması sebebiyle polis tarafından 132 TL ceza kesilen Emir Sönmez, yaşadıklarını Medyascope’a anlattı.

Emir Sönmez, “(Yola indikten sonra) trafik polisi durdurdu, fotoğrafımı çektirdi. Yasanın 10-15 gün önce çıktığını, Martı’nın yollarda kullanılmaması gerektiğini söyledi ve ceza yazdı. Aracı parklarda kullanabileceğimi söyledi” dedi.

Olayın üzerine Martı şirketiyle görüşen Sönmez, şirketin, cezayı ödedikten sonra dekontu gönderdiği takdirde parayı kendisine yollayacağını söyledi. Ancak aracın plakası bulunmadığı için Sönmez, hiçbir kurumdan ödeme yapamadığını belirtti.

Martı şirketinin web sitesine göre aracı otoyollarda ve şehirlerarası çift yönlü karayollarında kullanmak yasal değil. Şehiriçi yollarla ilgili sitede bir güncelleme bulunmasa da makbuza göre ceza, “karayollarında elektrikli scooter kullanmaktan” dolayı kesildi.

Geçen ay taksicilerin Martı’yı hedef almasının üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Martı ile ilgili düzenlemeye gidileceğini açıklamıştı. Karaismailoğlu, “Mutlaka bir düzenleme gelecek. Sonuçta yolcu taşıyorlar. ‘Ben vergi veriyorum’ demekle olmuyor” demişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus