Ankara Gündemi (58) – Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz: “Türkiye’nin dış politikada yalnızlaşması, uluslararası alandaki meşru haklarını savunmasını zorlaştırıyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ankara Gündemi’nin 58. bölümünde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, Okan Yücel’in sorularını yanıtladı. Programda Doğu Akdeniz’in, Türkiye’nin dış politikası açısından önemi ve Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginlik konuşuldu.

Çeviköz, Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan son gerginliğin aslında bir kıta sahanlığı çatışması olduğunu belirtirken, çözüm için başka aktörlerin devreye girmesi yerine iki ülkenin kendi arasında sağlıklı bir diyalog kurması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin son yıllarda yanlış tercihleri yüzünden dış politikada giderek yalnızlaştığını vurgulayan Çeviköz, Türkiye’nin yalnızlaşmasının, uluslararası alandaki meşru haklarını savunmasını da zorlaştırdığını belirtti. Çeviköz, 2009-2010 yıllarından sonra Türkiye’nin diplomasi yeteneğini kaybettiğini dile getirdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus