Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen: “Salgın bireysel önlemlerle altından kalkılabilecek bir mesele değil, Mersin’de günde 300 vaka var”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Mersin Tabip Odası, dün (2 Eylül) yaptığı basın açıklamasında, günlük koronavirüs vaka sayısının 300‘ü aştığını, aktif hasta sayısının 1200 olduğunu ve ilde çalışan hekimlerden ikisinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Açıklamada Mersin Tabip Odası Başkan Mehmet Antmen, Sağlık Bakanlığı’ndan taleplerini sıraladı. Antmen, bakanlıktan PCR testi pozitif olan kişilerin evlerine yollanmayarak izole edilmesini, filyasyon ekiplerinin ve test sayılarının artırılmasını, kamuda istihdam edilemeyen tüm sağlık çalışanlarının en kısa sürede atanmasını talep ettiklerini söyledi.

Yapılan açıklama sonrası, Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ile konuştuk. Maske takmak, hijyene dikkat etmek gibi bireysel önlemlerin gerekli ancak yetersiz olduğunu dile getiren Antmen, Mersin’deki salgının durumu hakkında şunları söyledi:

“11 Mart ile 11 Mayıs arasında Mersin Türkiye’nin [koronavirüs vakaları açısından] en iyi illerinden biriydi. Salgını 11 Mart – 11 Mayıs arası toplam sadece 260 vaka ve yedi ölümle sınırlandırmışken, 11 Mayıs’tan sonra günde, sadece günde minimum 300 vakayla karşı karşıya kalacak bir duruma geldik.”

200’ü aşkın sağlık çalışanı enfekte durumda

Antmen, Mersin’deki sağlık çalışanlarının durumunu, “40 civarında doktor bu virüsle karşılaştı, bunlardan ikisini kaybettik. 200’ü aşkın sağlık çalışanı da enfekte durumda” diye açıklarken, önlemlerle ilgili ise şöyle konuştu:

“Çok fazla öneride bulunduk ama bu öneriler, Sağlık Bakanı’nın çıkıp ‘Maske takın, elinizi yıkayın, mesafenize dikkat edin’ demesiyle geçiştirilebilecek önlemler değil. Bireysel önlemlerin çok ciddi önemi var ama kesinlikle kamusal ve toplumsal önlemler gerekiyor.”

Mersin Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı’ndan şu taleplerde bulundu:

“12 Nisan 2020 tarihinden bu yana toplanmayan İl Pandemi Kurulu’nu acilen toplayınız ve Mersin gerçekleri üzerinden önlemler alınmasını sağlayınız. Bugüne değin toplanmadan karar alan İl Hıfzıssıhha Kurulu’nu işler hale getirip, Mersin Tabip Odası başta olmak üzere tüm sağlık kurumlarının, Mersin’e özel kararlarda inisiyatif sahibi olmasını sağlayınız. PCR pozitif olup da kliniği iyi olan, hastane dolulukları nedeniyle yer bulunamayan hastaları evlerine yollamayınız. Eski Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ya da eski Mersin Devlet Hastanesi gibi kurumlarda ya da yurtlarda, misafirhanelerde izolasyona uyum sağlayıp sağlamadıklarının denetlendiği bir mekanizmayı oluşturacak şekilde bir düzenleme yapınız. Filyasyon ekiplerinin sayısını ve test sayılarını artırarak hastanelere yığılmaların önlenmesini sağlayınız. Aksi takdirde yatış için acil servislerde beklemek zorunda kalan Kovid hastaları nedeniyle kirli alan, temiz alan ayrımı ortadan kalkmakta ve bulaş riski oluşmaktadır. Tüm bu önlemlerin alınması için, sağlık hizmetleri bütçesi ile kadrolu ve iş güvenceli istihdamı artırınız ve güvenlik soruşturması nedeniyle ataması yapılmayanlar ile KHK ile ihraç olduğu için, kamuda istihdam edilemeyen tüm sağlık çalışanlarının en kısa sürede atanmasını sağlayınız.”

Mehmet Antmen ile söyleşimizin tamamı:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus