Trump’ın Birinci Dünya Savaşı’nda ölen ABD askerlerine “ezik ve zavallılar” dediği iddia edildi – Trump: “Hangi hayvan böyle bir şey söyler?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli The Atlantic gazetesi, dün (3 Eylül), ABD Başkanı Donald Trump’ın, Birinci Dünya Savaşı döneminde ölen ABD askerlerinin mezarına yapacağı 2018’deki bir ziyaret öncesi askerleri, “ezik” ve “zavallı” olarak tanımladığını iddia etti. Trump ise “Hangi hayvan böyle bir şey söyler?” diyerek iddiaları yalanladı. 

The Atlantic Baş Editörü Jeffrey Goldberg‘in ismi gizli tutulan kaynaklardan aktardığına göre Trump, 2018 yılında Paris yakınlarındaki Aisne-Marne Amerikan Mezarlığı‘na yapacağı ziyareti hava yağmurlu olduğu ve saçları bozulacağı için iptal etti. Haberde Trump’ın ziyaret sabahında, “Neden o mezarlığa gideyim? Orası eziklerle dolu” dediği iddia edildi. Trump’ın ziyaret sırasında yardımcılarıyla yaptığı bir başka konuşmada ise Birinci Dünya Savaşı’nda Fransa’da gerçekleşen Belleau Wood Taarruzu‘nda ölen 1800’ü aşkın ABD askerine “zavallılar” dediği öne sürüldü. 

Donald Trump dün gece The Atlantic’te yer alan iddialara yanıt verdi. Seçim kampanyasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump’ın iddialar sebebiyle sinirli olduğu göze çarptı. İddiayı ortaya atanları “yalancılar” diye tanımlayan Trump, “Her şeyin üzerine yemin ederim ki ben kahraman askerlerimiz hakkında böyle bir şey söylemedim. Benim kadar onlara saygı duyan yoktur. Hangi hayvan böyle bir şey söyler?” diye konuştu.

Trump, 2018 yılında mezarlığı ziyaret edememe sebebinin hava koşulları olduğu konusunda ısrar etti. Sisten dolayı helikopterin kullanılamayacağını, kara yoluyla mezarlığa ulaşmanın ise iki saatten uzun süreceğini belirten Trump, ekibinin bu yüzden ziyareti iptal ettiğini söyledi.

Trump’ın o dönemdeki yardımcılarından Jordan Karem de Twitter üzerinden “Bütün gün yanındaydım. Başkan, oraya gidemeyeceğimizi öğrenince çok üzülmüştü. Kahraman askerlerimizi anmayı çok istiyordu” mesajını paylaşarak iddiaları yalanladı.

3 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın rakibi olacak Demokrat başkan adayı Joe Biden ise The Atlantic’teki iddialar için “Eğer iddialar doğruysa Trump’ın başkanlığa uygun olmadığı bir kez daha kanıtlandı” dedi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus