Japonya ekonomisi alarm veriyor: İkinci çeyrekte yüzde 28 daralma

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip olan Japonya, koronavirüs salgını sürecindeki ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış bazda yüzde 28,1 küçüldü. 

Reuters’ın haberine göre, sermaye harcamalarındaki yüzde 4,7’lik düşüş, Japonya gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) azalmasındaki en etkili sebep oldu. Sözkonusu veride beklenen düşüş yüzde 1,5’ti. 

Üç çeyrek boyunca küçülen Japonya ekonomisi, otomobile talebin artmasıyla temmuz ayında üretimde artış yaşamıştı. Yine de hanehalkı harcamalarındaki yıllık yüzde 7,6’lık düşüşle birlikte reel ücretlerde beş ay üst üste azalma yaşayan Japonya ekonomisinin tüketici harcamalarında artış beklenmiyor. 

Pazartesi günü (14 Eylül) yeni liderini seçecek Japonya’da iktidar partisini zorlu bir dönem bekliyor. Japonya hükümeti şimdiye kadar, koronavirüs döneminde küçülen ekonomiyi canlandırmak için 2 trilyon dolarlık yatırım yapmıştı. 

126,5 milyonluk nüfusa sahip Japonya’da bugüne kadar 72 bin 321 koronavirüs vakası tespit edilirken 1380 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus