Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu: “Üretimi, istihdamı, ticareti yeniden canlandırmanın yolu normalleşme adımlarından geçiyor, 1 Mart’tan itibaren beklentileri karşılayacak adımları atacağız”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) grup toplantısında konuştu. Gara operasyonu ve gündeme dair açıklamalar yapan Erdoğan, 1 Mart’tan itibaren koronavirüs salgını önlemleriyle ilgili beklentilerin karşılanacağını ve gerekli adımların atılacağını ve ekonominin normalleşme süreciyle tekrar canlandırılacağını söyledi. Erdoğan, “Üretimi, istihdamı, ticareti yeniden canlandırmanın yolunun normalleşme adımlarından geçtiğini asla unutmuyoruz” dedi.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) grup toplantısında Gara operasyonu ve gündeme dair açıklamalar yaptı. Erdoğan, “Üretim, tedarik ve dağıtımda hiçbir sıkıntımız yok. Tarım Kredi Kooperatifi de yoğun bir şekilde çalışıyor. İnşallah 1 Mart’tan itibaren beklentileri karşılayacak adımları atacağız. Tarım kredi kooperatiflerinin sayısını 180’den 500 çıkarma kararı aldık. Gerekirse daha sonra bu sayıları 1000’e kadar arttıracağız. Devletin görevi bu” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu salı (23 Şubat) günü yapılan partisinin grup toplantısında Gara operasyonuyla ilgili açıklamalar yapmış ve Erdoğan’ı sorumluluktan kaçmakla suçlayarak, “Operasyon başarısız olduysa kim sorumlu? Erdoğan sorumlu. Kamuda görev yapmış hiç kimse bu operasyonu kabul etmiyor. Bu yanlış bir operasyon. Bana hakaret edeceğine çık, sorduğum sorulara cevap ver. Eğer başkomutan isen talimatı sen verdin. Çık neden başarısız olduğunu açıkla. Neden açıklamıyorsun?” demişti.

“Gara’da öldürülenlerin intikamlarını alacağız”

Kılıçdaroğlu’nun Gara açıklamasını sert sözlerle eleştiren Erdoğan şöyle konuştu: “Irak’ın kuzeyinde bir mağarada alenen infaz edilen 13 silahsız masum insanın başına gelen acı hadise bile karşımızdaki kirli zihniyeti utandırmaya yetmemiştir. Çıkıyor, onu bile benim üzerime yıkmaya çalışıyor. Beş-altı yıl bizim polisimizi, askerimizi, sivili, 13 kişiyi kaçıranlar kimdi? Biz beş-altı yıl içinde dağ, taş demedik, Irak’ın kuzeyindeki mağaralar demedik, bütün buraları aradık, taradık. Bunlar utanmadan, ‘Bir şey olmaz, güvence altındalar’ diyecek kadar yüzsüzler. Bunlar, CHP ve ortağı HDP. Bu tezgâhı beraber çalıştırdılar, biz beş-altı yıldan sonra operasyonu yapmak zorunda kaldık. Bununla ilgili de savunma ve içişleri bakanlarımı beyefendilerin makamına gönderdik. Anlattılar. Ne yaparsanız yapın, bilesiniz ki bu Cumhur İttifakı, AK Parti iktidarı, bu yolda inançla sizin kol gerdiğiniz o teröristleri de inlerinde bitire bitire yoluna devam edecek. İçimiz kan ağlıyor ama biz onların intikamını alacağız.” 

“Dövizlerin büyük bir kısmını salgınla mücadelede kullandık”

Erdoğan grup toplantısında, Kılıçdaroğlu’nun “Garip gurebanın parası 128 milyar doları kime sattınız?” sözlerine de şöyle yanıt verdi: “Dünyada tüm dengeleri değiştiren koronavirüs salgınını da yakından takip ediyoruz. Ülkemizde de etkili olan virüs iki milyonun üzerinde vatandaşımızın koronavirüse yakalanmasına neden olmuştur. Aldığımız tedbirlerle bunu en az hasarla atlatma noktasında ciddi başarı elde edip, 2020 yılını büyüme ile kapatan birkaç ülkeden biri olduk. Kılıçdaroğlu’nun sorup durduğu dövizlerin önemli bir bölümü işte bu çalışmalarda kullanılmıştır. Toplumsal kargaşa peşinde olanların da oyununu bozduk. Salgının yol açtığı sıkıntıları atlatmak için de herkese yönelik ciddi destek paketlerini hayata geçirdik. Salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere elimizdeki araçlarla fırsat vermedik.” 

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“1 Mart’tan itibaren beklentileri karşılayacak adımları atacağız”

Erdoğan ekonomiyi yeniden canlandırmak için gerekli adımların atılacağını ancak vaka sayılarının ve normalleşme sürecinin dengeli bir şekilde yürütülmesi gerektiğinden bahsetti:

“Üretimi, istihdamı, ticareti yeniden canlandırmanın yolunun normalleşme adımlarından geçtiğini asla unutmuyoruz. Önümüzde bir tarafta vaka sayıları var diğer tarafta normalleşme takvimi var. Bu ikisini dengeli götüremezsek bir süre sonra yeniden artan vaka ve vefat oranları sebebiyle çok daha sert tedbirleri hayata geçirmemiz kaçınılmaz olacaktır. Bunun için milletimden sabır istiyorum. Sadece bizim normalleşme adımları atmamız da yetmiyor. Yakın ekonomik ve insani ilişkilerin bulunduğu Avrupa ile yürümesi şart. Eğitimde ilk adımları atmaya başladık. 1 Mart’tan itibaren diğer alanlarda da kriterleri karşılayan illerimizde adımlar atılmaya başlanacaktır. Vatandaşlarımızdan seyir durumunu yakından takip etmek suretiyle bir an önce normalleşme kriterine ulaşılmasını sağlamalarını bekliyorum. Aksi halde vaka ve ölüm sayılarını hedef seviyelerin altına düşürerek salgını tamamen yenmekte zorlanırız.”

“Aşı temini için tüm kanalları zorluyoruz”

Erdoğan, mart ayında aşılama programında büyük yol katedileceğini belirterek, “Mart ayı, inşallah, aşılama konusunda da çok büyük mesafelerin katedileceği bir dönem olacaktır. Aşı temini için tüm kanalları zorluyoruz. 2021 yılını yeni bir atılım dönemi haline dönüştürmemiz şart. Bu yıla dair öncü göstergeler, umut verici gelişmelere işaret ediyor. Dünyanın pek çok yerinde paniğe yol açan gıda üretimi, tedariki ve dağıtımı konusunda da hiçbir sıkıntımız bulunmuyor” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus