2016’da Almanya’da göçmenlere günde 10’a yakın saldırı

Almanya İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2016 yılında ülkede göçmenlere yönelik günde 10’a yakın saldırı düzenlendi.

Almanya İçişleri Bakanlığı, parlamentodaki bir soru önergesine yanıt olarak göçmen karşıtı saldırılara ilişkin veriler yayınladı. Buna göre ülkede geçtiğimiz yıl göçmenleri hedefleyen 3500’den fazla saldırı gerçekleşti. Bu, Almanya’da günde 10’a yakın göçmen karşıtı saldırı yapıldığını gösteriyor.

Almanya’daki göçmen karşıtı şiddet, 43’ü çocuk olmak üzere 560 kişinin yaralanmasına neden oldu. Saldırıların 2545’i bireysel saldırı şeklinde gerçekleşti. 988 saldırı göçmenlerin yaşadığı evleri, 217 saldırı ise mülteci organizasyonlarını ve bu kurumlarda çalışan gönüllüleri hedef aldı.

000d2f2e-800

Almanya İçişleri Bakanlığı verilere ilişkin bir açıklama yaparak yaşananları kınadığını duyurdu. Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Ulla Jelpke “Naziler’in sığınmacıları ve demokrasiyi tehdit ettiğini” söyledi ve hükümete seslendi: “Sağ kanadın şiddetinin en önemli ulusal güvenlik sorunu olarak görülmesi için önce insanların ölmesi mi gerekiyor?”

Ankara’nın Avrupa Birliği ile yaptığı anlaşma sonrası 2016 yılında Almanya’ya giden sığınmacıların sayısı 280 bine düşmüş, 2015 yılına göre 600 bin azalmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar