Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde KDV dönemi başladı

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) katma değer vergisi (KDV) 1 Ocak 2018 itibariyle uygulanmaya başlandı. Bu kararla birlikte Suud hükümeti 67 yıl sonra vergi almaya başlamış oldu.

Petrol fiyatlarının düşük olmasından ekonomide zor günler yaşayan Suudi Arabistan ve BAE, piyasayı kontrol etmek ve yasadışı uygulamalara izin vermemek için önlemler alıyor.

Yaklaşık bir yıldır hazırlanan ve yüzde 5 olacağı söylenen KDV uygulaması ile toplam 90 bin işletmeden vergi alınacağı belirtildi. KDV uygulaması ile iki ülkenin bu yıl içinde 21 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan Gelir ve Zekat Kurumu’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Bugün itibariyle sağlık, eğitim, bankacılık işlemleri, emlak, ulaşım, akaryakıt, elektrik, su, iletişim ve sigorta işlemleri gibi pek çok alanda KDV uygulamasına başlandı.”

Kuveyt, Bahreyn, Katar ve Umman gibi diğer körfez ülkeleri de KDV uygulamasına geçme kararı aldı. Ancak bu karar 2019 yılında uygulamaya geçecek.

Suudi Arabistan’da benzine zam

Suudi Arabistan’da benzin fiyatlarına yüzde 127 zam yapıldı. Fiyatlardaki bu astronomik artışa rağmen Suudi Arabistan hâlâ dünyada en düşük benzin fiyatına sahip ülke. İki yıl içerisinde ikinci zamla karşılaşan Suudi Arabistan vatandaşı benzinin litresine artık 2,04 riyal ödeyecek. Türk lirası olarak 2,05 liraya denk geliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar