Sınır Tanımayan Doktorlar: Doğu Guta’da tıbbi yardım imkânı tükeniyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 30 günlük ateşkes talebine rağmen, Suriye ordusunun Şam yakınlarındaki Doğu Guta yerleşimine yönelik hava saldırıları pazar günü de sürdü.

Rejimin, İslamcı örgütlerin kontrolünde olduğu gerekçesiyle 2013 sonundan beri kuşatma altında tuttuğu Doğu Guta’ya düzenlenen saldırılarda, son bir haftada yüzlerce kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Uluslararası tıbbi insani yardım örgütü Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Doğu Guta’da destek verdikleri hastane ve kliniklere 18 Şubat Pazar akşamından 23 Şubat Cuma akşamına kadar, sadece beş gün içinde 2 bin 500’den fazla yaralı getirildiğini, ölü sayısının, 520’yi aştığını duyurarak çatışmaların acilen durdurulması çağrısında bulundu.  

Bölgede MSF’nin desteklediklerinin dışındaki sağlık tesislerine götürülen yaralılar ve ölüler de var. Yaralıların ve öldürülenlerin birçoğunun kadın ve çocuk olduğu bildiriliyor. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü; Doğu Guta’da bulunan ve uzun zamandır elinden gelenin fazlasını yapmaya çabalayan sağlık çalışanlarının mevcut şartlar altında hastaları gerektiği gibi tedavi etme ihtimalinin kalmadığını vurgulayarak, sağlık çalışanlarının görevlerini yerine getirebilmesi için, Suriye Hükümeti ile Doğu Guta’daki silahlı muhalif kuvvetler arasındaki top atışı ve bombardımana derhal son verilmesini istedi. Örgüt BM’ye de ayrıca çağrıda bulunarak, savaşa taraf ülkelerin giderek büyüyen sağlık felaketinin suç ortağı olduklarını vurguladı ve baskı yapmaya çağırdı.

guta2

BMGK, cumartesi günü kabul edilen tasarı ile, Suriye’de insani yardım ve tedavi görmek için yapılacak tahliyelere olanak tanımak amacıyla 30 günlük ateşkes talep etmişti. Ancak, bu kararda öngörülen ateşkes, Rusya’nın veto tehdidi nedeniyle, Suriye’de faaliyet gösteren en büyük cihatçı örgütleri kapsamıyor.

Doğu Guta’da yaklaşık 400 bin kişi kuşatma altında tutuluyor. Fransa ve Almanya, BMGK ateşkes kararı sonrasında pazar günü Rusya’yı, Suriye hükümetine ateşkese uyması için baskı yapmaya çağırdı. Papa Francesco da pazar ayininde bölgedeki şiddetin “insanlık dışı” olduğunu belirterek, insani yardıma izin verilmesi için bombardımanın sona erdirilmesi çağrısı yaptı.

Hem muhalif, hem de Suriye hükümetine yakın kaynaklar ise, Suriye ordusunun bombardıman dışında karadan da Doğu Guta’ya girmeye çalıştığını belirtiyor. Ateşkese uyacağını duyuran İran’ın Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri “Şam’ın dış mahallelerinde, özellikle terör örgütü Nusra tarafından kontrol edilen bölgelerde ateşkes geçerli değil” açıklamasını yapmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus