Kudüs’te ABD büyükelçiliği açılmasına yönelik çalışmalar başladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İsrail’de 14 Mayıs’ta açılması planlanan ABD büyükelçiliği için çalışmalara başlandı. Kudüs belediyesi ekipleri, ABD büyükelçiliğinin yer alacağı mahallede, İngilizce, Arapça ve İbranice tabelalar yerleştirdi. Caddelere İsrail ve ABD bayrakları asıldı. ABD, yeni bina inşa edilene kadar, Kudüs’te bulunan Başkonsolosluk binasını geçici olarak Büyükelçilik binası olarak kullanacak.

Kudüs belediye başkanı Nir Barkat attığı tweet’te “ Bu bir rüya değil – Gerçek. Bu sabah Kudüs’te ABD büyükelçiliği işaretlerini yerleştirdim. Kudüs Yahudi halkının ebedi başkentidir – ve dünya bu gerçeği fark etmeye başlıyor.” dedi.

Beyaz Saray sözcülüğünden yapılan açıklamada, açılışa katılacak kişiler arasında ABD Başkanı Donald Trump bulunmuyor. Açılışta Trump’ın kızı Ivanka Trump, damadı ve başdanışmanı Jared Kushner,  Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan , ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Trump’ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt yer alması bekleniyor.

ABD büyükelçiliğin hizmete gireceği 14 Mayıs tarihi, İsrail’in kurluşunun 70. yılı olarak da kutlanacak. 15 Mayıs ise Nakba (Büyük Felaket) anma günü olarak anılıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus