İngiltere, mayınlarla küresel mücadele için 46 milyon pound yatırım yapacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Birleşik Krallık hükümeti, mayınların sebep olduğu ölümlerin artması sonucu, mayınlarla uluslararası mücadele için yaptığı yardıma 46 milyon pound daha ekleme yapacak.

Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mourdaunt’un duyurduğuna göre, var olan 100 milyon poundluk anlaşmanın ikinci dilimi ile birlikte, Afrika ve Asya’da, mayınlar yüzünden hayatı tehdit altında olan 820 bin kişinin korunması için çalışılacak.

Program sayesinde, İngiltere tarafından fonlanan teknoloji ve radar dedektörleri ile toplam 16 bin futbol sahası büyüklüğündeki alanlarda patlamamış mayınların tespit edilmesi için uğraşılacak. Kullanılacak aletlerin arasında, New Castle’da üretilen ve en tehlikeli bölgelerde günde 12 bin metrekarelik alanı temizleyebilen sekiz tonluk MineWolf (“mayın kurdu”) da bulunuyor.

Bu yardım programıyla, erkeklerin çoğunun savaşlarda hayatını kaybettiği bölgelerde, tamamı kadınlardan oluşan mayın temizleme ekiplerine eğitim verilmesi de planlananlar arasında.

Yoksullaşan ülkelerde yüzlerce kadın, mayın temizleme çalışmaları için yaptıkları çalışmalar sayesinde, kadınlar teknolojik araçları kullanmayı öğreniyor ve ilkyardım eğitim alıyor. Britanya’nın desteğiyle, 280 bin erkek, kadın ve çocuk mayın tehlikesine karşı eğitilecek.

Mayınlara karşı küresel mücadeleye bundan yıllar önce dikkat çeken önemli bir isim vardı: Prenses Diana. Yeni fonu alacak olan 9 ülkeden biri olan Angola’da 1997 yılında Prenses, mayın riski bulunan bir bölgede yürüyüş yapmış ve bu görüntüleri ikonikleşmişti. Prenses’in mayınlarla ilgili kampanyası, uzun süre büyük bir başarı hikayesi olarak görüldü fakat mayınlarla ilgili yürütülen mücadele daha sonra, özellikle Suriye ve Irak’taki IŞİD ve diğer gruplar tarafından üretilen ev yapımı mayınlar yüzünden ciddi anlamda geriledi.

Britanya’nın yardımlarıyla ayrıca, Vietnam savaşı biteli kırk yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, mayınların sebep olduğu ölümlerin dünyada en fazla yaşandığı ülke olan Laos’taki mayınların temizlenmesi için çalışılacak. İç savaştan kalan mayınlar ve parça tesirli bombaların hâlâ tehlike yarattığı Güney Sudan da yardımdan pay alacak.

Mayın Danışma Grubu’ndan Jane Cocking, son zamanlarda yaşanan mayın patlamalarından bahsetti: “Mayın patlaması sonucu ölümler ve yaralanmalar son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün, her geçen saatte bir kişi mayın patlaması sonucu ölüyor ve bunların yarısını çocuklar oluşturuyor. Bu fonlar, dünyada savaştan etkilenmiş bölgelerde yüz binlerce insanın hayatını tehlikeye atan patlamamış silahlardan kurtulmamıza yardım edecek”.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus