New York Belediyesi doğum belgeleri için kadın ve erkek dışında cinsiyet belirtmeyen ‘X’ seçeneğini sundu

Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun imzaladığı yasayla birlikte New York, ABD’de cinsiyetsiz kimlik imkânı sunan beşinci bölge oldu.

New York’ta doğan ve kendini kadın ya da erkek olarak tanımlamayan ya da bunu kimliğinde belirtmek istemeyen kişiler için üçüncü bir cinsiyet seçeneği olarak “X” opsiyonu doğum belgelerinde artık yer alabilecek.

Belediye Başkanı Bill de Blasio salı günü imza attığı yasayla beraber, New York’u Kaliforniya, Oregon, Washington eyaleti ve New Jersey’den sonra bu opsiyonu sunan beşinci yer yaptı. Üç eyalet ve Washington D.C. ayrıca, cinsiyetsiz sürücü belgelerine de izin veriyor.

Transseksüel avukatlar kimliklerdeki cinsiyet ibarelerinin cinsiyet kimliklerine uygun olarak daha rahat bir biçimde değiştirilebilmeleri için hükümetlere baskı yapıyorlardı. Ayrıca kadın ve erkek kategorilerindeki katılığın, transseksüellere karşı kendi iradeleri dışında etiketler yapıştırarak ayrımcılığa yol açtığını ve dışlayıcı olduğunu söylüyorlardı.

New York şehri yasaları ve hükümeti ikili cinsiyet dışı ya da atanmış cinsiyetini değiştirmek isteyen kişiler için doktor raporuna gerek kalmadan, kişilerin beyanıyla kimlik belgelerindeki kadın veya erkek ibaresinin X’e çevrilmesine izin veriyor.

“Küçük ama sembolik bir adım”

İmza törenine katılan ve kimlikteki cinsiyet ibaresinin gerçeği ifade etmediği bir şekilde yaşamanın yol açtığı endişeden bahseden transseksüel aktivist Tanya Asapansa-Johnson Walker, “Bu değişiklik küçük görünebilir, ancak semboliktir. Kendinizi sürekli olarak, tanımadığınız insanlara karşı açılmak zorunda hayal edin! Gelecek nesiller bu acıyı çekmeyecek” dedi.

Törene katılanlar arasında ikili cinsiyet dışı olan ve ‘Milyarlar’ adlı dizide rol alan Asia Kate Dillon da vardı. Doğumda atanmış cinsiyeti kadın olan Dillon, kendini ne erkek ne de kadın olarak tanımlıyor. İngilizcede üçüncü tekil kişi zamirleri cinsiyete göre belirlendiği için, kendini ikili cinsiyetin dışında gören kimseler bu zamirleri kullanmayı reddediyor ve kendilerinin cinsiyet iması taşımayan zamirlerle çağrılmalarını talep ediyorlar. Dillon da kadın zamiri veya erkek zamiri yerine cinsiyetsiz olan onlar (they) zamirini tercih ediyor.

Cinsiyetsiz doğum belgesi, New York’taki transseksüellerin yasal olarak isim değişikliği ve cinsiyet ameliyatı olmalarını gerektirmeden cinsiyet ibaresini rahatlıkla kadından erkeğe ya da erkekten kadına değiştirmelerine olanak sağlayan 2014 yılındaki tasayı takip ediyor. Şimdi ikili cinsiyet dışı olanlar bunlara gerek kalmadan üçüncü opsiyonu seçebilecek.

Başka bir eyaletin kimlikteki bu üçüncü cinsiyeti tanımaması durumunda yaşanabilecekler ise mahkemeler tarafından henüz test edilmedi.

Pasaporttaki cinsiyetin değişmesi için ise ABD hükümeti, değişimi isteyen kişinin cinsiyet geçişi için klinik tedavi aldığını doğrulayacak bir hekim onayı talep ediyor. Şu an pasaportlarda sadece kadın ya da erkek seçenekleri var, ancak Denver’daki ABD Bölge Mahkemesi eylül ayında, Dışişleri Bakanlığının bir interseks kişinin daha cinsiyetsiz pasaport talebini reddedemeyeceğini açıkladı.

De Blasio: “Olduğunuz gibi olun. Kendi gerçeğinizi yaşayın”

New York Belediye Başkanı Bill De Blasio yasanın, “hükümetlere kim olduklarını söyleme haklarının vatandaşlarda olduğunu, bunun tersinin olamayacağını söyleme” özgürlüğünü sağladığını belirterek, “Kendinizi sürekli olmadığınız bir şey olduğunuzun söylendiğini ve bunun gerçek olmadığını düşünün” dedi.

De Blasio, transseksüel New Yorklulara ise “Olduğunuz gibi olun. Kendi gerçeğinizi yaşayın. Ve New York şehrinin arkanızda olacağını bilin” diye seslendi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar