Etiyopya’nın ilk, Afrika’nın ikinci kadın cumhurbaşkanı işbaşında

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Etiyopya’da milletvekilleri ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanını oybirliği ile göreve getirdi. Deneyimli bir diplomat olan Sahle-Work Zewde, geçen yıl görev süresi sona eren Liberyalı Ellen Johnson Sirleaf’ten sonra Afrika’nın ikinci kadın devlet başkanı unvanına sahip oldu.

Ülkesini daha önce SenegalCibuti ve Fransa‘da büyükelçi olarak temsil eden, Birleşmiş Milletler‘de (BM) de yıllarca farklı pozisyonlarda çalışan Zewde, haziran ayından bu yana da BM Genel Sekreteri Afrika Birliği Özel Temcilciliği görevini yürütüyordu. Nitekim Zewde’yi ilk kutlayanlardan biri de twitter’da “Kadınlar değişim yaratır, sizinle gurur duyuyoruz” yazan BM Genel Kurulu’nun kadın başkanı Maria Fernanda Espinosa Garces oldu.

Toplumsal cinsiyet eşitliği açısından epey geri olan, Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesi Etiyopya’da Başbakan Abiy Ahmed, yaklaşık bir hafta önce açıkladığı yeni bakanlar kurulunda koltukların yarısını kadınlara verdi. Etiyopya’dan iki gün sonra, Ruanda’da da kadın erkek dengesinin yarı yarıya olduğu yeni hükümet açıklandı.

42 yaşında olan ve Hıristiyan-Müslüman karma bir aileden gelen Abiy Ahmed, şubat ayında dönemin başbakanı Hailemariam Desalegn’in beklenmedik istifası sonucu göreve gelmiş ve yıllar yılı otoriter rejimle yönetilen ülkede demokratik reform sürecini başlatmıştı. Bu çerçevede binlerce siyasi tutukluyu serbest bırakan Ahmed, çok sayıda yasaklı internet sitesini ve TV kanalını da yeniden yayına açtı. Afrika’nın en kanlı sınır çatışmasına yol açan komşu Eritre’yle barış süreci başlatan Ahmed, ülkesindeki etnik çatışmaların çözümü için de Barış Bakanlığı adıyla, polis gücü ve istihbarat servislerinin bağlandığı yeni bir bakanlık kurdu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus