Kartallı Mağarası’nda defineci talanı. Jeoloji Mühendisi Nalan Masdaklıoğlu:” Bir canlıya zarar vermekle bir kültürel mirası tahrip etmek arasında hiçbir fark yok”

Antalya’nın Akseki ilçesinde bulunan ve Bağırcak Mağarası olarak da bilinen Kartallı Mağarası’nın uzun zamandır defineciler tarafından tahrip edildiği ortaya çıktı.

Roma ve Bizans dönemlerinden kaldığı düşünülen Kartallı Mağarası’nın farklı duvarlarında, milyonlarca yıl içinde sarkıt, dikit ve duvar damla taşları gelişti. Yıllar içinde siyahlaşan damla taşları, mağara etrafında bulunan ibadethane kalıntıları ve mağaranın girişinde bulunan kartal heykeli, kaçak kazılar nedeniyle büyük ölçüde tahribata uğradı.
Türkiye Mağaracılık Federasyonu konuyla ilgili, ”Ülkemiz mağaracıları ve doğa severleri olarak kültür miraslarımızdan biri olan Kartallı Mağarası’ndaki tahribatın bir an önce durdurulmasını istiyoruz. Böylece doğal hem arkeolojik değerlere sahip olan mağara hem gelecek nesillere aktarılabilecek hem de içinde yaşayan canlılar zarar görmemiş olacak” açıklamasında bulundu.
Konuyla ilgili Jeoloji Mühendisi Nalan Masdaklıoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik:

Kaynak: tumaf.org

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar