Bitcoin borsalarındaki düşüşün nedeni ne? İsmail Hakkı Polat ile söyleşi

Kripto para birimi Bitcoin kasım ayında tarihinin en büyük düşüşünü yaşadı. Aralık 2017 yılında 19 bin doları gören Bitcoin, Kasım 2018’de kritik eşik diye adlandırılan 5 bin doların altına indi. Bitcoin borsasına göre, 23 Kasım 2018 tarihi itibariyle 1 BTC 4.379 dolara eşit.

Medyascope.tv olarak, kripto paraların düşüşünü ve geleceğini Dijital Dönüşüm Başkanı ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat ile konuştuk.

“Fed’in faizleri artırması ve küresel finans krizi kripto para piyasasını etkiledi”

Polat bu durumun geçtiğimiz haftadan beri devam ettiğini ve Bitcoin Cash (BCH) Fork’u üzerinde birçok işlemi aynı anda yapmalarından kaynaklandığını belirtti. Polat, “Hem madencilik hem üretim hem de erken dönem Bitcoin’e girmelerinden dolayı ellerinde çok büyük Bitcoin kaynakları kaldı. Ama genel olarak Fed’in faiz artırma kararı ve dünyada giderek artan küresel finans krizi aynı zamanda kripto piyasalarını da etkiledi” dedi.

Tetikleyici etmenin Bitcoin Cash Fork’u olduğunu söyleyen Polat şöyle devam etti: “Bitcoin kripto para piyasasının genel endeksi olduğu için, Bitcoin düştüğü zaman Altcoin’ler de etkileniyor. Kripto para piyasaları daha önce de böyle düşüşler yaşadı, fakat yatırımcılar şu an kripto para piyasaları için güven konusunu tartışıyor. Güven sorunun artması Altcoin’lerin işlevselliği konusunda da sorun yaratıyor.”

Söyleşinin tamamı için:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar