Malezya’da hükümet fonunu hortumlayan yatırımcı, Miranda Kerr’e şeffaf piyano, DiCaprio’ya Picasso tablosu hediye etmiş

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Malezya’da hortumlanan hükümet fonu ile satın alınan yat, film şirketi, sanat eserleri ve onlarca lüks eşyanın izi sürülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki savcılar, şu ana kadarki en büyük devlet hortumlama davalarından biriyle karşı karşıya. Malezya’da hükümetin yatırım fonunu hortumlamasıyla gündeme gelen Jho Low adındaki yatırımcının harcadığı paralar dudak uçuklatacak cinsten. New York Times’ın haberine göre, birkaç ay öncesine kadar hırsızlıkla suçlanan bir hükümet tarafından yönetilen Malezya’dan gelecek illegal paranın finansal sisteme girmesini önlemek isteyen ABD savcıları, Malezya fonuyla satın alınan film şirketinin, yatın ve lüks hediyelerin izini sürdü.

Manhattan’da, Beverly Hills’te, Kaliforniya’da evler

Dava sonucunda, İsviçre, Lüksemburg ve Malezya dahil birkaç ülke yönetiminin desteğiyle, hortumlanan parayla satın alınanların toplanarak durumun telafi edilmesi planlandı. Satın alınanların arasında New York, Kaliforniya ve Londra’da onlarca mülk bulunuyor. Bunlardan bazıları, Manhattan’da 31 milyon dolarında bir ev, Beverly Hills’te bir otel ve havuzunda altından bir piramit yüzen 17.5 milyon dolar değerindeki bir köşk.

37 yaşındaki Jho Low hakkındaki dava süreci oldukça yavaştı çünkü ortadan kaybolan Low’un Çin’de saklandığı düşünülüyordu. Low ve suçlanan diğer kişiler, suçlamaları reddetti ve malların ellerinden alınmasının önüne geçmeye çalıştı. Low’un avukatı, malların çoğunun başka ortaklara ait olduğunu ve hiçbir hükümetin başka bir ortağa ait mala el koymasının uygun olmadığını söyledi.

Soruşturmada bahsedilen Malezya’daki fon, aslında Malezya halkına faydalı olacağı iddiasıyla kurulmuştu. “1Malaysia Development Berhad fund” yahut  “1MDB” olarak adlandırılan fonun, Suudi petrol şirketi ile ortaklık veya enerji santrali satın alınması gibi büyük projeleri finansa etmesi bekleniyordu. Fakat savcıların söylediğine göre  1MDB “çok büyük, utanmaz ve küstah” bir kara para aklama aracına dönüştü. İddiaya göre, Malezya’nın yolsuzlukla suçlanan eski başbakanı Necip Rezak da bu fonu kullandı.

Çalınan parayla Hollywood filmleri finanse edildi

Fondan on milyonlarca dolar, “The Wolf of Wallstreet”, “Daddy’s Home” gibi Hollywood filmlerini finanse eden, Necip Rezak’ın üvey oğluna ait Red Granite adlı yapım şirketine aktarıldı. 60 milyon dolar para alan Red Granite, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Sinema salonu ve helikopter pisti olan yat

Malezya’nın yatırım fonunun 250 milyon doları ise, içinde bir sinema salonu ve helikopter pisti olan, özel yapılmış devasa bir yata harcandı. Endonezya yönetiminin verdiği bilgiye göre yatın uydu alıcısı zaman zaman kapatılarak FBI tarafından izlenmesi engellendi. Yata Bali’de el kondu. Malezya tarafından alınana kadar ABD tarafından yata bir mürettebat yerleştirildi.

Miranda Kerr’e piyano, DiCaprio’ya sanat eseri

Lüks tutkunu Low, parasının bir kısmını da Leonardo DiCaprio ve Avustralyalı model Miranda Kerr’e müsrif hediyeler almak için harcadı. Low, 2014 yılında Miranda Kerr için Hollanda’daki bir müzik şirketinden şeffaf bir piyano aldı ve piyanoyu Malibu’daki Kerr’e yolladı. Fiyatı öğrenilemeyen bu özel piyanonun değeri 170 bin ila 1 milyon dolar arasında.

Piyano, Miranda Kerr’in evindeki en özel parçalardan biri oldu ve Kerr, evinde yapılan bir moda çekiminde bu piyanon üzerinde poz verdi. Kerr’in avukatı, müvekkilinin piyanoyu teslim etmekten memnun olacağını söyledi fakat, piyanoyu evden çıkarmak pek mümkün gözükmüyor. Eve yeni yapılan duvarlar, piyanon çıkmasına engel teşkil ediyor. Bu lüks evinin duvarlarının tekrar yapılması da oldukça masraflı olacağı için şimdilik piyano Miranda Kerr’in evinde kalacak gibi görünüyor.

Low’un satın aldığı diğer lüks parçalar ise daha ulaşılabilir durumda. Miranda Kerr, kendisine hediye edilen, aralarında 11.7 karat kalp şeklindeki elmas ve bir çift 11 karatlık elmas küpe bulunan bir miktar mücevheri teslim etti. Leonardo DiCaprio’nun elinde de geri vermesi gereken değerli sanat eserleri vardı. DiCaprio, İsviçre’de bulundurduğu Picasso’nun “Nature Morte au Crâne de Taureau” tablosunu ve Jean-Michel Basquiat’ın “Redman One” isimli kolajını verdi.

DiCaprio’nun elinde, teslim etmek zorunda kalacağı ilginç bir hediye daha vardı: Marlon Brando’nun 1954 yılında “On the Waterfront” filmindeki performansıyla kazandığı Oscar ödülü. Ödülün Brando’nun Hollywood’daki evinde kaybolduğu, Low’un ödülü 600 bin dolara satın aldığı iddia edildi. Malezya hükümeti bu ödülü tekrar satamayacak çünkü Academy of Motion Picture Arts’ın sözcüsüne göre, 1950’den sonra verilen herhangi bir Oscar ödülü satıldığında, akademinin ödülü 1 dolara satın alma hakkı bulunuyor. Fakat Malezya hükümetinin ele geçirdiği lüks eşyalara bakıldığında, bu ödülün uğrattığı zarar o kadar da göze batmıyor. Necip Rezak görevden uzaklaştırıldıktan hemen sonra, polis onunla bağlantılı 6 eve baskın yaptı. Evlerde 26 farklı para biriminde 35 çanta dolusu nakit para ele geçirildi. 22 polisin üç gün harcayarak değerlerini tespit ettiği bu paralar, 30 milyon dolara tekabül ediyordu. Evlerde ayrıca ele geçirilen 25 çanta altın, 272 Hermes marka çanta ve 423 adet kol saati, Kuala Lumpur’daki Malezya merkez bankasında tutuluyor.

Kaynak: NY Times

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus