İYİ Parti grup toplantısında konuşan Meral Akşener: “Ne hikmetse her taşın altından 5 tane firma çıkıyor”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin bu haftaki grup toplantısında köprülere yapılan zammı ve bu köprülerin yapımını üstlenen firmaların kazançlarını gündeme getirdi. Akşener, “Türkiye’de binlerce firma var ama nedense her taşın altından 5 firma çıkıyor. Dünya 5’ten büyük ama bu 5’li de Türkiye’den büyük. Bu firmalar geçen sene 30 milyar dolardan fazla iş aldılar. İktidar kriz yok diyerek galiba bu kodomanlardan bahsediyor. Size ‘Otoyol ücretlerini Türk lirasına çevirin’ dedik, yapamadınız. Üzerine de yüzde 45 zam yaptılar. Zam döviz artışını karşılamıyor, geçenden 135, geçmeyenden 238 lira alıyorlar” dedi. 

Kamu-özel sektör işbirliği kapsamında AKP hükümeti öncesindeki 15 yıllık dönem ile son 15 yılı karşılaştıran Akşener şöyle konuştu:
“Kamu-özel sektör işbirliğiyle 1996-2001 yılları arasında 67 proje gerçekleşti. Yatırım bedeli 11,1 milyar dolar. Bu projelerden şirketlerin toplam kârı yüzde 4 oranla 457 milyon dolar. 2003-2017 dönemindeyse toplam 158 proje yapıldı. Yatırım bedeli 50,5 milyar dolar. Bu projeleri yapan şirketler sözleşme süreleri sonunda 72,7 milyar dolar kâr edecekler. Yani yüzde 143 kâr. Kâr oranı yüzde 4’ten, yüzde 143’e çıkmış. İşte bunlara, haram zıkkım olsun. Özel sektör kâr etmesin mi? Elbette etsin. Ama simitçi kardeşime soruyorum: Sen 1.5 liraya sattığın simitten, 2 lira kâr edebiliyor musun? Esnaf kardeşime sesleniyorum: Sen 5 liraya sattığın soğandan 7 lira kâr edebiliyor musun? Bu nedir kardeşim? Yüzde 143 kâr etmek nedir? Milletin cebinden çıkan para 60 milyar dolar. Yani 320 milyar lira. Üstelik bunlar kazandıklarından vergi de vermiyorlar. Vatandaşın 5 liralık vergi borcu için haciz peşinde koşan Maliye Bakanlığı, bu şirketin 424 trilyonluk vergi borcunu bir kalemde sildi.”


Türkiye’de binlerce firma var ama nedense her taşın altından 5 firma
çıkıyor.Dünya 5’ten büyük ama bu 5’li de Türkiye’den büyük. Bu firmalar geçen
sene 30 milyar dolardan fazla iş aldılar. İktidar kriz yok diyerek galiba bu
kodomanlardan bahsediyor. Size otoyol ücretlerini Türk Lirası’na çevirin dedik
yapamadınız. Üzerine de yüzde 40 zam yaptılar. Zam döviz artışını karşılamıyor
milletimiz geçmeyen araç başına da 238 lira ödüyor. Geçenden 135 geçmeyenden
238 lira alıyorlar.


AKP hükümeti öncesindeki 15 yıllık dönemde kamu özel sektör işbirliği kapsamında 67 proje yapıldığını ve projelerin yatırım bedelinin 11.1 milyar dolar olduğunu söyleyen Akşener, bu projelerden şirketlerin toplam karının %4 oranla 454 milyon dolar olduğunu belirtti. AKP döneminde ise bu projelerin sayısı 158’e çıkarken projelerin yatırım bedeli ise 50.5 milyar dolara yükseldi. Önceki dönemdeki gibi %4 kar edilse, 2 milyar dolar kar etmesi gereken bu şirketlerin, sözleşme süreleri sonunda 72.7 milyar dolar kar edeceklerini belirten Akşener, kar oranının %4’ten %143’ yükselmesini “Kar oranı %4’ten, %143’e çıkmış. İşte bunlara, haram zıkkım olsun. Özel sektör kar etmesin mi? Elbette etsin. Ama simitçi kardeşime soruyorum; Sen 1 buçuk liraya sattığın simitten, 2 lira kar edebiliyor musun? Esnaf kardeşime sesleniyorum; Sen 5 liraya sattığın soğandan 7 lira kar edebiliyor musun? Bu nedir kardeşim? %143 kar etmek nedir? Milletin cebinden çıkan para 60 milyar dolar. Yani 320 milyar lira. Üstelik bunlar kazandıklarından vergi de vermiyorlar. Vatandaşın 5 liralık vergi borcu için haciz peşinde koşan Maliye Bakanlığı bu şirketin 424 trilyonluk vergi borcunu bir kalemde sildi.” diyerek eleştirdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar