Pervin Buldan: “İstikrara kavuşmuş, demokratik bir Suriye istemiyorlar”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

HDP grup toplantısında konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, “Ankara’nın göbeğinde bir kadın akademisyenin can güvenliğini sağlayamayan bu hükümet, Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için Suriye’ye girecekmiş. Cihatçı çetelere verdiğiniz destek ülkenin güvenliğini tehlikeye atıyor. Savaşa karşıyız, hiçbir yerde de savaşa onay vermeyeceğiz” dedi.

Buldan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“AKP iktidarının Kuzey Suriye’ye müdahale planlarının nedeni, Suriye’de savaşı ve krizi tırmandırmaktır. Türkiye Suriye’de çözüm istemiyor. İstikrara kavuşmuş, demokratik bir Suriye istemiyorlar. Savaş sürsün ki buradan oy devşirmeye devam edilsin istiyorlar. İktidar sözcüleri şimdi çıkmış, IŞİD’le mücadeleden söz ediyor. Kim inanır ki buna? IŞİD’le petrol ticaretini tüm dünya biliyor. Ki birlikte yapıyorsunuz. Demokratik Suriye Güçleri’dir IŞİD’i bitiren. Bunu da tüm dünya biliyor.”

Ceren Damar cinayeti

“Üniversiteler özgür düşünce ve bilim üretilen mekanlar olmaktan çıkarılıp, çorak mekanlara dönüştürüldü. KHK’lerle istisna kural haline getirilmiş, akademisyenler çok yönlü şiddetin hedefi haline getirilmiştir. Bu cinayetin sorumlusu, üniversiteleri rantın ve siyasetin alanlarına çevirenlerdir.”

“Her bir kadın cinayetinin arkasında mutlaka erkek devlet vardır. Tüm kadınlar örgütlenelim, erkek şiddetine, devlet şiddetine, ayrımcılığa karşı sesimizi hep birlikte yükseltelim. Kadınları ancak ve ancak kadınların ortak mücadelesi kurtarır.”

“31 Mart tarihi bir fırsat”

“31 Mart seçimleri demokrasiyle diktatörlük arasında bir referandumdur. AKP’nin 16 yıllık iktidarının ülkeyi getirdiği nokta çöküştür. Korkutarak ülkeyi yönetmeye çalışan bu iktidara dur demek için 31 Mart tarihi bir fırsattır. Barıştan, demokrasiden yana tüm kesimlerin bu karanlık tablo karşısında ortak bir demokratik tutum alması gerekiyor. Yan yana gelmez, işbirliği yapmazsak bu ülkenin geleceğini faşizmin karanlığına hep birlikte teslim etmiş oluruz.”

Buldan, HDP’li belediyelere atanan kayyımlarla ilgili olarak ise şöyle konuştu: “Gaspçı kayyım, giderayak Sur’u satmaya çalışıyor. Bunların anlayışları budur. Tarihi, doğayı, ormanı rant olarak görüyorlar. Gözleri paradan başka bir şey görmüyor. Ülkenin tüm kaynaklarını peşkeş çektiler. Bankalardan çekilip ödenmeyen kredileri de şimdi halka ödetecekler.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus