ABD’de, Başkan Trump’ın vergi koyma yetkisini kısıtlayan yasa tasarısı Kongre’ye sunuldu

ABD’de çarşamba günü milletvekilleri Başkan Trump’ın ulusal güvenlik nedeniyle önemli vergi tarifeleri koyma yetkisini kısıtlayan bir yasa tasarısını Kongre’ye sundu. İki partiden de milletvekillerini içeren bir grup tarafından sunulan tasarı, başkanın kararlarının öncelikle ABD Kongresi’nin onayından geçmesini öngörüyor.

Reuters’in haberine göre, ABD’de 2018 yılında, Başkan Donald Trump tarafından alüminyum ve çelik ithalatına ek vergiler getirilmişti. Bu karar serbest ticaret yanlısı milletvekilleri tarafından iş sektörü üzerinde artan tedarik zinciri maliyetleri nedeniyle sert şekilde eleştirilmişti.  

Tasarıyı Kongre’ye sunan vekillerden Cumhuriyetçi Pensilvanya Senatörü Pat Toomey, tasarıyla ilgili “Bu gibi vergilerin, gerçek olmayan bir ulusal güvenlik sorunu dayatılarak konulması ekonomimizi zayıflatıyor, Amerikalıların işlerini tehdit ediyor ve uluslararası kredibilitemizi düşürüyor” dedi.

2018’in Kasım ayında ABD ile Kanada ve Meksika arasında serbest ticaret açısından büyük ve olumsuz etkileri olan yeni bir ticaret anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma, pek çok iş insanı tarafından desteklense de, faydasının Kanada ve Meksika’nın vergi tarifelerinin sabit kalmasına bağlı olması pek çok milletvekili tarafından eleştiriliyor.  

Şirkeler, alüminyum ve çelik vergileriyle ilgili muafiyet talep edebiliyor olsa da, sürecin sürekli ertelenmesi ve belirsizlik piyasada tedirginlik yaratıyor.  

Demokrat Senatör Mark Warner “Özellikle tarım sektörü, başkanın yeni alüminyum ve çelik vergileri yüzünden büyük zarar görüyor” diyerek tasarının önemini vurguladı. 

Tasarının akıbeti belirsizken, ulusal güvenlik sebebiyle Kongre onayı olmaksızın kritik kararlar alınması, hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat kesim tarafından endişeyle karşılanıyor.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar