“Meksika Duvarı” konusunda Trump’a kök söktüren Teksaslı Demokrat Beto O’Rourke da başkanlık yarışına hazırlanıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Pazartesi akşamı ABD’nin Meksika sınırındaki şehri El Paso’da iki miting düzenlendi. ABD Başkanı Donald Trump “Duvarı Bitirin” sloganıyla düzenlediği mitingde ABD-Meksika sınırına duvar örülmesini savunurken, Temsilciler Meclisi eski üyesi Beto O’Rourke ise El Paso’da yaşayanlarla duvar konusunda gerçekleri konuşmak üzere toplandı.

Pazartesi günü El Paso’ya giden Başkan Trump burada duvarı destekleyen bir miting yapmayı planlıyordu; ama El Paso’da Beto O’Rourke ile karşılaştı.

Trump duvar örülmesinin suçları azaltacağına inanıyor, El Paso sakinlerinin bunun için kendisine destek olmasını istiyor. El Paso’dan yükselen ses ise Trump’ın isteklerine karşı.

Beto O’Rourke 2020 başkanlık yarışında Trump’ın rakibi olacak mı?

O’Rourke Teksas’tan Demokrat Parti temsilciler meclisi eski üyesi. Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz’a  karşı senatör adayı olan O’Rourke 2018 yılında seçimi ucu ucuna kaybetti. O’Rourke’un 2020 yılında Demokratların başkan adayı olabileceği konuşuluyor. O yüzden şimdiden duvar üzerinden Trump ve O’Rourke arasında gizliden bir mücadele başlamış gibi görünüyor. O’Rourke 2020 başkanlık yarışına girip girmeyeceğine dair kararı bu ay sonundan önce vereceğini söyledi.

Temsilciler meclisi eski üyesi bir süredir El Paso’da Trump’ın göçmen karşıtı ve sınırdaki duvarı kalınlaştırma politikalarına karşı çalışmalar yürütüyor.

“Duvarlar hayatları kurtarmaz, duvarlar hayatları bitirir”

“Biz duvarlar sebebiyle değil, duvarlara rağmen güvendeyiz” diyen O’Rourke sosyal medya üzerinden pazartesi akşamı için mitinge katılım çağrısı yaptı.

Pazartesi akşamı sınırla ilgili gerçekler üzerine konuşacaklarını belirtti. Miting için yapılan resmi açıklamada “Bazıları korku ve paranoyayla doldurmaya çalışırken, yalanları yayarken, ABD-Meksika sınırı ile ilgili yanlış hikayeler anlatırken ve sınır boyunca 2 bin mil uzunluğunda duvar talep ederken El Paso bir araya gelecek ve gerçeklerin altını çizecek” denildi.

Nüfusunun yüzde 80’inden fazlasının Hispanik olduğu El Paso’da O’Rourke halka İngilizce ve İspanyolca seslendi. Tam adı Robert Francis O’Rourke olan siyasetçi isminin bölgedeki kısaltması “Beto”yu kullanıyor.

O’Rourke El Paso’nun ABD’nin en güvenli şehirlerinden biri olması ile ilgili olarak “Duvarlar sebebiyle değil, duvarlara rağmen. Güvenli, çünkü biz diğerine saygı ve itibar ile davranıyoruz. Bu bizim topluluklarımızı ve ülkemizi güvenli kılma yolumuz” dedi.

“Batı Yarımküresi’nde en geniş iki uluslu toplumun olduğu yerdeyiz”

Mitingde destekçileri “Beto, Beto, Beto” sloganları atarken
O’Rourke destekçilerine “Biz yalanlara, nefrete, cehalete ve hoşgörüsüzlüğe karşı gerçekler için bir duruş sergiliyoruz” sözleriyle hitap etti.

O’Rourke, “Başkan Meksikalı göçmenleri tecavüzcü ve suçlu olarak tanımlıyor. Bizim ona ve Amerikalılara, göçmenlerin suç işleme oranlarının bu ülkede doğan Amerikalılardan daha düşük oranda olduğunu anlatma şansımız var” dedi.

Reuters’ın haberinde yer verildiği üzere, O’Rourke’nin liderliğinde düzenlenen mitingte “Beto 2020” yazılı döviz taşınırken “Göçmenler Amerika’yı mükemmel yapacak” yazılı şapkalar takanlar vardı.

O’Rourke liderliğinde gerçekleşen yürüyüş ve mitinge 10 bin ile 15 bin arasında insanın katıldığı tahmin ediliyor.

O’Rourke miting sonrasında organizasyona katkıda bulunanlara ve El Paso sakinlerine teşekkürlerini iletti.

Trump da aynı saatlerde “Sınırı bitir” sloganıyla bir miting düzenliyordu. Trump’ın toplantı yaptığı salonun kapasitesinin 6 bin 500 kişilik olduğu; fakat dışarıda da katılımcıların olduğu belirtiliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus