Haftanın Kültür-Sanat Rehberi: (12-17 Şubat 2019)

Kültür-sanat etkinliklerinden derlediğimiz haftalık seçkimizi yayınlamaya devam ediyoruz. Bu hafta konserden sergiye, panelden tiyatroya ve seminere birçok etkinlik sizi bekliyor.

(Eğer siz de etkinliklerinizi bu rehberde görmek isterseniz fatima.celik1@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.)

12 Şubat 2019 – Salı

SERGİ AÇILIŞI: KAĞIT / PAPER

Yer: Pilevneli Gallery, Mecidiyeköy
Saat: 18.00-21.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?

Pilevneli Mecidiyeköy’ün misafir programı kapsamında gerçekleştirdiği ilk projesi olan “KAĞIT/PAPER” sergisi, 100’ün üzerinde sanatçının kağıt işlerine odaklanıyor. Sergi, Türkiye çağdaş sanatında, 1960’lardan bugüne uzanan bir çizgide, kağıt üzerine yapılan işler ve materyal olarak kağıdın kullanıldığı yapıtları bir araya getiriyor.  

KONUŞMA: DÜNYA NEREYE, TÜRKİYE NEREYE

Yer: Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Beyoğlu
Saat: 19.00-20.30
Katılım herkese açık ve ücretsiz.
Kayıt yaptırmanız yeterli.

Neden Gitmeli?

Kapitalizmin küreselleşmesi ve dijital devrim dünyayı dönüştürdü ancak büyük eşitsizlikler de yaratan bu dönüşüm, popülizmin yükselmesine ve liberal demokrasinin sorgulanmasına yol açtı. Bu durum beraberinde “Demokrasiyle bağdaşacak bir kapitalizm mümkün mü?” sorusunu getirdi. Gazeteci Osman Ulagay’ın katılımıyla bu hafta salı günü Kıraathane’de düzenlenecek “Dünya Nereye, Türkiye Nereye” başlıklı konuşmada, Türkiye’nin bu tartışmalardaki konumu ele alınacak.

13 Şubat 2019 – Çarşamba

*Sakıp Sabancı Müzesi’ni çarşamba günleri ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

SERGİ AÇILIŞI: PORTRELER

Yer: Galerist, Beyoğlu
Saat: 18.00-20.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?

“Nesneye gerçeklik veren şey sadece ifadededir.” – Semiha Berksoy

2004 yılında kaybettiğimiz yüksek dramatik soprano, ressam, şair, aktris, performans sanatçısı Semiha Berksoy’un yeni kişisel sergisi “Portreler”, bu çarşamba ziyarete açılıyor. Sanatın farklı alanları arasında kurduğu doğal ilişkilerle yaptığı her işi benzersiz kılmayı başaran sanatçının bu sergide yer alan portre işlerinin kimisi müzik dünyasında, kimisi özel hayatında, kimisi ise hayal dünyasında onu yalnız bırakmayan karakterlere atfen resmedilmiş.

KONUŞMA: “BİR DE BAKTIM MÜZECİYİM”

Yer: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Beyoğlu
Saat: 18.30-20.30
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nin (MMKD), müzeciliğin daha geniş kitleler tarafından anlaşılması amacıyla geliştirdiği “Müzeciler Sahne Arkasını Anlatıyor” etkinlik serisi devam ediyor. Serinin bu hafta çarşamba günü düzenlenecek “Bir de Baktım Müzeciyim” başlıklı buluşması; Canan Cürgen moderatörlüğünde ve Mithra İstanbul’dan Sueda Kurt, Müze Sergi İşleri’nden Hazal Alıcıgüzel ve Tetrazon Müze Sergi Tasarım Prodüksiyon’dan Güneş Uçar’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

14 Şubat 2019 – Perşembe

*İstanbul Modern’i perşembe günleri ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

SERGİ AÇILIŞI: ARK / RUNNEL

Yer: Evin Sanat Galerisi, Bebek
Saat: 18.00-21.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?

Çalışmalarını ifadeci resmin çok aşamalı yapısı üzerine düşünerek ilerleten, kuşağının öncü sanatçılarından Emin Turan’ın yeni kişisel sergisinde yer alan işleri; oluk, su anlamına gelen “ARK” başlığı altında toplanıyor. Turan’ın, tuvallerinin zeminini boyarken kullandığı ve ‘‘yerçekimi geometrisi’’ olarak adlandırdığı özgün tekniği, İstanbul’un binlerce yıllık geçmişindeki “su” olgusuna odaklanmasıyla yeni bir anlam kazanıyor.

SEMİNER: GILLES DELEUZE’DE HAREKET VE İMAJIN KRİZİ

Yer: Akbank Sanat, Beyoğlu
Saat: 18.30-20.30
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?

Gilles Deleuze’ün sinema çalışmalarının merkezinde iki imaj rejimi, hareket-imaj ve zaman-imaj arasındaki karşıtlık vardır. Akbank Sanat’ta Hakan Yücefer’in katılımıyla gerçekleştirilecek bu seminerde, Deleuze’ün sinema çalışmalarından yola çıkılacak ve hareket-imajın geçirdiği krize odaklanarak imajların sadece görüntüleri, sesleri, duyguları açığa çıkarmaya hizmet etmediği, bir imaj rejiminin belli şeyleri görünür kılarken başka şeyleri görünmez hale getirmesi tartışılacak.

15 Şubat 2019 – Cuma

*Pera Müzesi’ni cuma günleri 18.00-22.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

SERGİ AÇILIŞI: GEÇİCİ AYNILIK / TEMPORARY SAMENESS

Yer: Zilberman Gallery, Mısır Apartmanı, Beyoğlu
Saat: 18.00-20.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?

Zeynep Kayan, sanatsal çalışmalarında portre ve performansla bağlantılı olarak fotoğraf, video ve ses çalışmalarıyla oluşturduğu tekrara dayalı bir yapısal kurgunun varyasyonlarını araştırmaya odaklanıyor. Daha önce görüntünün yüzeyine müdahale ederek üretim sürecindeki değişimi ve hareket arzusunu görünür kılan Kayan, “Geçici Aynılık” adlı bu yeni sergisinde ise bedene malzeme olarak yaklaşıyor ve üretim sürecinde ortaya çıkan hareketleri bu kez görüntünün yüzeyinden “içeri”sine taşıyor.

TİYATRO: DÜNYANIN EN GÜZEL ARABİSTANI

Yer: Kumbaracı50, Beyoğlu
Saat: 20.30-22.00
Ücret: 50 TL & 35 TL
Bilet almak için tıklayınız.

NEDEN GİTMELİ?

“Sevmek ve söylemek / Ardından iyilik gelir ister istemez / Bir orman buduyoruz uyanın farkına varın / Bir kasırgaya karşı duruyoruz / Bitkice değil şüphesiz ama tam insanca / Korkmayın dalgalardan yılmayın / Çekin kürekleri”

Ekip Tiyatrosu tarafından Turgut Uyar’ın aynı adlı şiir kitabından sahneye uyarlanan, yönetmenliğini Mirza Metin’in üstlendiği “Dünyanın En Güzel Arabistanı”nın tek oyuncusu Cem Uslu, bu hafta cuma günü tepeden tırnağa Akçaburgazlı Yekta’ya bürünüyor.

16 Şubat 2019 – Cumartesi

KONSER: OCEANVS ORIENTALIS

Yer: Babylon, Bomontiada
Saat: 12.00-19.00
Ücret: 80 TL & 50 TL
Bilet almak için tıklayınız.

Neden Gitmeli?

Oceanvs Orientalis’in hayata geçirdiği plak şirketi Kanto Records’un her türlü düşünce ve varoluş şeklinin hayat bulup paylaşılabildiği yeni bir alternatif dünya yaratmayı amaçlayan “Noah’s Park” projesinin Türkiye’deki ilk etkinliğinde Oceanvs Orientalis, Analog Kültür Experiment, Stars Like Dust, Netam ve Birgay & Mr. Sür, Babylon’da bir araya geliyor.

SERGİ: YÜZLER VE SESLER

Yer: Akbank Sanat, Beyoğlu
Saat: 10.30-19.30
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?

Kültürel kimlikler hiçbir zaman sabit ve tanımlı olmamış, politik gelecek tasarıları tarafından oluşturulmuş ve biçimlendirilmiş, tarihsel olaylar tarafından inşa edilmiş ve yıkılmış, kültürel nesnelerin yerlerinden edilmesiyle ve nüfusların göç etmesiyle dalgalanmalar göstermiş. Şimdi bakınca bunların hepsi, zamanın akışı içinde kimlikleri sabitlemenin olanaksızlığına işaret eder gibi görünüyor. Odağına doğası gereği sürekli değişim içinde olan kimlikleri alan “Yüzler ve Sesler” sergisinde, Theo Eshetu’nun iki video enstalasyonu sunuluyor: Portre fotoğrafları serisinin eşlik ettiği Atlas Fractured (2017) ve The Slave Ship (2015).

17 Şubat 2019 – Pazar

SERGİ: CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ

Yer: UNIQ İstanbul, Maslak
Saat: 10.00-19.00
Ücret: 34 TL & 16 TL
Bilet almak için tıklayınız.

Neden Gitmeli?

Anadolu’nun on binlerce yıllık tarihinin belki de en kaotik dönemlerinden birinde kurulan sıra dışı bir devlet: Artuklular. Selçukluların, Eyyubilerin, Haçlıların, Bizans’ın ve diğer Anadolu Türk beyliklerinin amansız bir hâkimiyet mücadelesine giriştiği dönemde, bilimi, teknolojiyi, sanatı ve şehirleşmeyi bir an olsun elden bırakmayan bu sıra dışı devletin o dönemki dahi mühendisi Cezeri’nin olağanüstü makineleri ve buluşları bugün bile insanlığa ilham kaynağı olmaya devam ediyor. “Tarihine bak, geleceği yaz!” ilkesinden hareketle hazırlanan bu sergi, Cezeri’nin teknik ve bilimsel mirasını, dönemin kültürel atmosferini de yansıtacak şekilde ziyaretçilere ulaştıracak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar