İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu: “Yargı yürütmenin baskısı altındayken, adli yıl açılışının Beştepe’de gerçekleştirilmesi doğru değil”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye’deki 42 baro, 2 Eylül’de Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak yeni adli yıl açılış törenine katılmama kararı aldı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) ise törene katılacağını açıkladı. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, katılmama kararı alan barolara tepki gösterdi.

Feyzioğlu: “Tuzu kuru olanların ne dediği önemli değil

Feyzioğlu, “Tuzu kuru olanların ne dediği çok önemli değil. Adli yıl açılışının çok önemli bir diyalog zemini olduğunu biliyoruz” derken, Cirit baroların açılışa katılmama gerekçeleri ile ilgili olarak, “İfade ettikleri şeyler son derece çirkin, insaf ve adalet ölçülerine uygun olmayan söylemler. Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı noktasında ve yargının siyasallaşması noktasında ifade ettikleri şeylerin bir geçerliliği yoktur. Türkiye’de yargı bağımsızdır” diye konuştu.

Beştepe’deki tören yargı bağımsızlığına bir engel

Baroların aldığı, adli yıl açılışına katılmama kararları ve gelen tepkilerle ilgili olarak, davete katılmayacağını duyuran ilk baro olan İzmir Barosu‘nun başkanı Özkan Yücel ve İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ile görüştük. 

Yücel, İzmir Barosu’nun aldığı kararın arkasında olduğunu belirtti: “Törene katılmıyoruz çünkü bunu yargı bağımsızlığına bir engel olarak görüyoruz. Yaptığımız açıklamada da açıkça dile getirdik. Bize göre yargının herhangi bir bileşeni, idarenin salonlarında, böylesi bir adli yıl açılışına katılmamalı.”

“Feyzioğlu isterse mal varlıklarımızı açıklarız”

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, törene katılmayan barolar için “tuzu kuru” ifadesini içeren açıklamasına da değinen Yücel, “O kuru olan tuz hangisidir bilmiyorum ama kimin tuzu daha kuru onu ölçmek istiyorsa, gerekirse mal varlıklarımızı açıklarız. Çünkü biz avukatlık yaparak hayatlarını kazanan insanlarız. Ben bugün baro başkanıyım ama hâlâ duruşmalara giriyorum, avukatlığı bırakmadım. Tuzu kuru düşüncesine nereden varmış bilmiyorum. Açılışa gitmeyeceğini açıklayan barolar, baroların yarıdan fazlası. Temsil ettikleri avukat sayısı ise Türkiye’deki avukatların yüzde 95’ini oluşturuyor. Yani eğer Türkiye’deki avukatların yüzde 95’nin tuzu kuru demeye çalışıyorsa söyleyecek bir şeyim yok” dedi.

“Yargı bağımsızlığı tahrip edildi”

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da törene katılmama kararı almalarındaki en büyük sebebin yargının bağımsızlığı konusundaki endişeleri olduğunu vurguladı: “Yargının çok ciddi sorunları var. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulamaya geçmesinden itibaren kuvvetler ayrılığı da çok ciddi bir şekilde tahrip edildi ve yargı yasamanın, yürütmenin baskısı altına girdi.”

“Cumhurbaşkanlığı Kültür Merkezi’nin seçilmesi basit bir mekan tercihi değil”

Açılışın Cumhurbaşkanlığı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmek istenmesinin altında başka sebepler yattığını söyleyen Durakoğlu,“Yargıtay’ın, Cumhurbaşkanlığı Kültür Merkezi’ni bir adli yıl açılışı için seçmesi aslında basit bir mekan tercihi değil. Dolayısıyla yargının, yürütmenin baskısı altında bulunduğu sırada, açılışın orada gerçekleştirilmek istenmesini doğru bulmuyoruz” dedi.

“Törene katılacak yargıçlar uluslararası kuralları ihlal ediyor”

Durakoğlu’na göre üzerinde durulması gereken konularından biri de Beştepe’de yapılması planlanan adli yıl açılışının uluslararası taahhütlere ve belgelere de aykırı olması. Durakoğlu, adli yıl açılışına katılacak yargıçların uluslararası yasaları da ihlal ettiğini vurguladı: “Yargıçların törene katılmasının, uyulması mecburi uluslararası bazı kurallara da aykırı olduğu kanısındayız. Bu, yargıçlarla ilgili taahhüt niteliğinde bulunan uluslararası belge konumundaki Bangalor kurallarına aykırı bir işlemdir. 1.3 maddede, yargıçların sadece tarafsızlığı ve bağımsızlığıyla ilgili değil aynı zamanda tarafsız ve bağımsız görünmelerine ilişkin de açık hükümler var. Aynı hükümler bizzat Yargıtay tarafından da birkaç ay önce tekrarlandı. Bu açılış töreni, uluslararası taahhütlere de aykırı vaziyette.”

“Türkiye Barolar Birliği’nin tavrı bizim için bağlayıcı değil”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun açıklamasına tepkili olduğunu belirten Durakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de olup bitenleri değerlendirdiğimizde zaten tuzun koktuğu ortada. Böyle bir noktada kokmuş bir tuzun ne kadar ve kimler tarafından kurutulmuş olduğu bizi pek ilgilendirmiyor. Herkes kendi düşüncesine göre hareket edebilir. Türkiye Barolar Birliği, baroların hiyerarşik üstü konumunda değil. Tutum, davranış bildirmekte özgür. Bu anlamda Barolar Birliği’nin bu tavrı bizim için bağlayıcı bir tavır niteliği taşımıyor.”

Görüşmelerin tamamını aşağıda dinleyebilirsiniz:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus