Patronu tarafından darp edilen Kara: “Tazminat hakkımı isterken taşlı sopalı saldırıya uğradım”

İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren Cihan Tekstil’de ihbar ve kıdem tazminatı ödenmeden işten çıkarılan Reyhan Kara, dün işyeri önünde basın açıklaması yaptığı sırada patronu ve beraberindeki grup tarafından saldırıya uğradı. 

İşten çıkarılan Reyhan Kara, saldırı sırasında başına taş isabet etmesi sonucu kanlar içinde kalmış, görüntüleri ise sosyal medyadan paylaşmıştı. Bugün Esenyurt Kent Konseyi binasında görüştüğümüz Kara, “Anayasal haklarımız olan tazminat hakkımı isterken taşlı sopalı saldırıya uğradım” dedi. 

İşverenlerin, işçileri güçsüz gördükleri için bu tür davranışları sergilemekten çekinmediğini belirten Kara, “Emekçilerin iş yerinde çalışırken hak gaspına uğramaması için birlik olmamız gerekir” dedi.

Bir hak arayışı olarak basın açıklaması yaptığını söyleyen Kara, “Bundan sonra da hukuki süreci devam ettireceğim. Ben bir kadınım, bir emekçiyim bana yapılanlara karşı sesiz kalmayacağım” diye konuştu. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da saldırıya uğrayan Reyhan Kara’yı ziyaret etti. Yaşanan olayı sosyal medyadan duyduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “DİSK olarak her türlü destek ve dayanışmayı göstereceğiz” dedi. 

En ufak bir hak arayışına tahammül gösterilmediğini belirten Çerkezoğlu, şöyle devam etti: “İşverenler, işçilerin en temel haklarına bu kadar rahat saldırabiliyorlarsa, bunda siyasi iktidarın sorumluluğu vardır. Esenyurt’ta bu tür hak gaspları sıkça yaşanıyor. Arkadaşımızın bir kadın olarak, bir işçi olarak gösterdiği direnç ve cesaret çok önemli.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar