International Press Institute: “Turkey must end the deliberate conflation of public criticism with terrorism propaganda”

The International Press Institute (IPI) leads a press freedom mission to Turkey to examine the plight of journalists where over 120 are currently jailed and hundreds more face prosecution following the failed military coup of July 2016. A central concern is the systemic failure of the judicial system to provide justice to those caught up in the post-coup backlash and charged with terrorism offences. This week IPI launched their assessment report titled “Turkey’s Journalists in the Dock: Judicial Silencing of the Fourth Estate” which underlies that the country’s criminal justice system is failing its people and specifically its journalists by violating fundamental rights to liberty, freedom of expression and a fair trial. IPI Turkey programme manager Oliver Money-Kyrle and journalist Kari Huhta from IPI’s Finnish National Committee joined Işın Eliçin to tell about their findings.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar