CHP milletvekilleri Orhan Kemal’in oturduğu evin çocuk kütüphanesi olması için girişimde bulunma sözü verdi – Işık Öğütçü: “Bu ev, babamın eserlerine esin kaynağı”

Yazar Orhan Kemal’in İstanbul’un Fatih ilçesinde 12 yıl kiracı olarak oturduğu evin müze olması için, oğlu Işık Öğütçü çağrıda bulunmuştu. Bugün CHP İstanbul Milletvekilleri Gökhan Zeybek ve Turan Aydoğan, Öğütçü’yle birlikte basın açıklaması yaptı. CHP’li milletvekilleri, Orhan Kemal’in Cibali semtindeki evinin çocuk kütüphanesi olması için girişimlerde bulunacaklarını söyledi. 

Işık Öğütçü, 1959 yılında burada doğdu ve dokuz yaşına kadar burada yaşadı. Bu evin her bir köşesinde anısının olduğunu söyleyen Öğütçü, burasının bir çocuk kütüphanesi olmasını istiyor. Öğütçü, Medyascope’a verdiği röportajda şunları söyledi:

“Çocukluğum burada geçti, buranın kışını yazını hep yaşadım. Buranın çok güzel anıları var. Toplumsal hafıza nereden gelip nereye gittiğiniz açısından çok önemli. O açıdan bu evin, etrafındaki dokunun hep korunması lazım. İstanbul’un en eski semtlerinden birisi; burası Bizans’ın yerleşim alanları, yıllarca burada işçilerin geçişine babam tanıklık etti ve onların hikâyelerini yazdı. Kahvede, lokantada oturdu ve onlarla sohbet etti. Burası hem onun eserlerine esin kaynağı hem de kendisinin burada yaşadığı bir ortamı ifade etti.” 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar