“Hanım hanımcık ol” dediler (Türkçe altyazılı)

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bugün Twitter’da dolaşırken sosyal farkındalık amaçlayan bir video ile karşılaştım. Bir derginin çalışmasıymış. Açıkçası böyle çalışmaların samimiyetiyle ilgili düştüğüm kuşkular sebebiyle normal şartlar altında bunları pek beğenmem, ama bu sefer karşılaştığım şeyin en azından çevrilmesi gerektiğini düşündüm.

Sözlerini Camille Rainville’in yazdığı bu videoyu Paul McLean yönetmiş. Vimeo üzerinden Paul McLean’in kanalında yayınlanmış zaten anladığım kadarıyla:

Videodaki müziği Louis Souyave bestelemiş, anlatıcılığı ise Cynthia Nixon üstlenmiş. “Be A Lady, They Said” bu çalışmanın adı. Aslında “lady” hanımefendi demek genel itibariyle, ancak bizim toplumda “hanımefendi ol” yerine “hanım hanımcık ol” daha fazla söylendiği için çeviride böyle bir seçim tercih ettim.

*** Hanım hanımcık ol, dediler. Eteğin çok kısa. Gömleğin çok açık. Etini bu kadar gösterme. Ört üstünü. Her şeyini ortaya dökme. Baştan çıkarıcı olma. Erkekler kendilerini kontrol edemezler. Erkeklerin bazı ihtiyaçları vardır. Seksi görün. Şehvetli görün. Bu kadar tahrik edici olma. Aranıyorsun. Siyah giyin. Topuklu giyin. Çok süslenmişsin. Çok pasaklısın. Kendini salmışsın sanki biraz. Hanım hanımcık ol, dediler. Fazla kilolu olma. Fazla zayıf olma. Sil süpür hepsini. Zayıfla biraz. Bu kadar yeme. Salata söyle. Karbonhidrat yeme. Tatlıyı geç. Diyete gir. Tanrım, iskelete benziyorsun. Neden bir şeyler yemiyorsun? Bir deri bir kemik kalmışsın. Hasta görünüyorsun. Erkekler etli kadınlardan hoşlanırlar. Hiç ol. Hiçden de ötesi ol. Hanım hanımcık ol, dediler. Vücudundaki kılları al. Şunu ağart. Bunu ağart. Yara izlerini yok et. Çatlaklarını gizle. Dudaklarını dolgunlaştır. Kırışıklıklarını botoksla. Yüzünü gerdir. Karnını toparlat. Göğüslerini kaldırt. Doğal görün. Çok çabalıyorsun. Abartılı duruyorsun. Erkekler çok fazla çabalayan kızlardan hoşlanmaz. Hanım hanımcık ol, dediler. Makyaj yap. Elmacık kemiklerini öne çıkart. Göz kapaklarına kalem çek. Kaşlarını doldur. Kirpiklerini uzat. Dudaklarına ruj sür. Pudra. Allık. Kapatıcı. Aydınlatıcı. Saçın çok kısa. Saçını boya. Maviye değil. Yapmacık görünüyor o. Genç görün. Yaşlanan çirkindir. Erkekler çirkinlerden hoşlanmaz. Hanım hanımcık ol, dediler. Kendini sakla. Lekesiz ol. Yollu olma. Önüne gelenle yatıp kalkma. Erkekler sürtüklerden hoşlanmaz. İffet taslayıp durma. Bu kadar tutucu olma. Daha fazla gülümse. Erkekleri tatmin et. Deneyimli ol. Seksi ol. Masum ol. Edepsiz ol. Havalı kız ol. Diğer kızlar gibi olma. Hanım hanımcık ol, dediler. Yüksek sesle konuşma. Çok fazla konuşma. Göz korkutucu olma. Neden bu kadar acınasısın? Kahpelik yapma. Patronluk taslama. Bu kadar duygusal olma. Ağlama. Bağırma. Küfretme. Acıya göğüs ger. Şikayet etme. Erkeğin giysilerini katla. Yemeğini pişir. Onu mutlu tut. Kadının görevi budur. Günün birinde harika bir eş olacaksın. Onun soyadını al. Kendi soyadını da mı taşıyorsun? Seni kaçık feminist! Ona çocuk ver. Çocuk istemiyor musun? Bir gün isteyeceksin. Fikrini değiştireceksin. Hanım hanımcık ol, dediler. Tecavüze uğrama. Çok fazla içme. Tek başına dolaşma. Geç saatte dışarı çıkma. Öyle giyinme. Sarhoş olma. Yabancılara gülümseme. Gece dışarı çıkma. Kimseye güvenme. Evet deme. Hayır deme. Sadece “hanım hanımcık ol” dediler.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus