Dört günlük sokağa çıkma yasağına saatler kala İstanbul-Eminönü’nden izlenimler

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

15 ilde uygulanacak olan dört günlük sokağa çıkma yasağı için geri sayım başladı. Öte yandan ilk sokağa çıkma yasaklarının başladığı 10 Nisan gecesi hâlâ hafızalarda. O gece yaşanan stok telaşı ve iki saat içinde marketlere akın artık son buldu. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları artık rutin birer uygulamaya döndü. Peki ama sokağa çıkma yasakları öncesi alışveriş yapma eğilimi nasıl şekilleniyor, marketler pazarlar ne kadar hareketli, kurallara uyuluyor mu?

Aslında bu tip birkaç soruya cevap bulmak için, henüz açılmış alışveriş merkezleri, zincir marketler ve semt pazarlarını tek tek incelemek gerek. Ancak İstanbul’da gıda, elektronik ve tekstil alışverişlerinin tek noktada buluştuğu adres olan Eminönü, hem karantina öncesi alışveriş eğilimini hem de normalleşme sürecindeki şartlara ne kadar uyulduğunu gözlemlemek için tek adres.

Eminönü’nün kalabalığı salgını düşününce korkutucu. Ancak Eminönü’nün standart bir günü için ise tenha. Fakat asıl ürkütücü olan maskesiz gezen 20 yaş altı, sayısı onlarla hesaplanacak 65 yaş üstü vatandaşlar, sadece ceza yememek için özensizce maske takan satıcılar, maskesiz müşteriler…

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus