ABD’de Demokrat başkan adayı Joe Biden, iklim kriziyle mücadele için 2 trilyon dolarlık planını açıkladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), Demokrat Parti’nin başkan adayı ve 2009 – 2017 yılları arasında başkan yardımcılığı yapan Joe Biden, iklim kriziyle mücadele için 2 trilyon dolarlık destek planını salı günü (14 Temmuz) açıkladı.

Joe Biden, 2015 yılında Çin İklim Liderleri Zirvesi’nde konuşurken.

Seçim kampanyası kapsamında Delaware eyaletinde yaptığı konuşmada Biden, dört sene içinde ulaşım, enerji ve inşaat sektörlerinde temiz enerjiye geçiş ve altyapıyı güçlendirmeye yönelik planlarını açıkladı.

Yatırım planında, 2035 yılına kadar enerji sektöründe karbon emisyonunu sıfıra indirmek, 4 milyon binanın ve 2 milyon konutun enerji verimliliğini artırmak, büyük şehirlerde toplu taşıma kullanımını yaygınlaştırmak, siyahlarla beyazlar arasındaki servet eşitsizliğini azaltmak bulunuyor. Biden, açıkladığı bu planla birlikte, iklim krizine yaklaşımını yetersiz bulan Demokratlar’ın şimdilik güvenini kazanmış gibi duruyor. Öte yandan, bu plan, Cumhuriyetçiler tarafından eleştiriliyor.

“Donald Trump iklim değişikliğinin aldatmaca olduğuna inanıyor”

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce yaptığı açıklamalarda, iklim krizine inanmadığını birçok kez belirtmişti. Biden ise krizin işsizliği daha da artıracağını savunuyor. Yaptığı açıklamada Başkan Trump’ı hedef alan Biden, “Trump, altyapı çalışmaları için verdiği sözlerin hiçbirini tutmadı. Ne zaman ekibinden birileri yolsuzlukla suçlansa ya da kıdemli birileri hüküm giyse, Beyaz Saray tarafından altyapı planları açıklanıyor. Trump bu vaatleri hiçbir zaman yerine getirmedi. Ama ben yapmasını biliyorum” dedi. 

Trump: “ABD tarihindeki en radikal plan”

Planı “aşırı” diye niteleyen Trump ise, Biden’ı, Demokrat Parti’nin diğer adaylrından Bernie Sanders’la kıyasladı ve “Bence Biden, Bernie’den beter” dedi.

Nisan ayında başkanlık yarışından çekilen Sanders, Cumhuriyetçiler tarafından Herkes İçin Sağlık Sistemi (Medicare for All), varlık vergisi gibi önerileri yüzünden sıkça eleştiriliyordu.

Petrol şirketleri: “Biden, solu cezbetmeye çalışmayı bırakmalı”

Petrol şirketlerini temsil eden Batı Enerji İttifakı (Western Energy Alliance) Başkanı Kathleen Sgamma, Biden’ın hedeflerinin gerçekçi olmadığını ve enerji üreticilerine zarar vereceğini söyledi. 

Sgamma, “Biden, solu cezbetmeye çalışmayı bırakıp potansiyel bir başkan gibi davrandığında orta yolu bulmaya çalışırız” diye konuştu.  

Dezavantajlı gruplar ve yerliler de plana dahil 

Biden, dezavantajlı grupların, iklim kriziyle mücadele planında sözünü verdiği temiz enerji ve altyapı kaynaklarının yüzde 40’ından faydalanacağını vurguladı. Biden, yerlilerin yaşadığı topraklarda da ulaşımı geliştireceklerini belirtti.

Çevre kirliliğinin, beyaz olmayanlara daha fazla zarar verdiği belirtilen planda, Adalet Bakanlığı’na bağlı etnik eşitliği geliştirecek bir birim kurulması da hedefler arasında. 

Planın yükünü üst gelir grupları üstlenecek

Biden, 2 trilyon dolarlık projenin fonlanabilmesi için kurumlar vergisini yüzde 21’den 28’e çıkararak üst gelir gruplarının planın yükünü omuzlamasını sağlayacak. 

İlerici Demokratlar, plana şüpheyle bakıyor

Birçok Demokrat, Biden’a karşı hâlâ şüphe ile yaklaşıyor. Bu şüphenin arkasında, Biden’ın 1994’te senatörken yazdığı ve birçok siyahın hapse girmesiyle sonuçlanan kanunun ve ilerici Demokratlar’ın birçok hedefine karşı çıkmasının da etkisi var.

Biden, Herkes İçin Sağlık Sistemi, polis şiddetinin bitmesi için polis teşkilatına devlet desteğinin kesilmesi, küresel ısınma ve iklim krizinin yıkıcı etkilerini önlemek için önerilmiş Yeşil Yeni Anlaşma (Green New Deal) programlarını desteklemediğini açıklamıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus