Güney Koreli milletvekili kırmızı elbisesi yüzünden sosyal medyada ağır eleştirilere maruz kaldı: “Bu toplum kadınların işyerinde kendini rahat hissettiği kıyafetler giymesine alışacak”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Güney Koreli milletvekili Ryu Ho-jeong (28), parlamentoda kırmızı, kısa bir elbise giydiği için ülkedeki kadın düşmanlarının hedefi haline geldi. Kadın milletvekilinin elbisesi yüzünden internet ortamında maruz kaldığı ağır eleştiriler, Güney Kore siyasetinde cinsiyetçi ve erkek egemen tabuları gözler önüne serdi. İnternet üzerinden çok sayıda destek mesajı da alan Ryu Ho-jeong, Güney Kore toplumunun kadınları işyerlerinde de rahat kıyafetlerle görmeye alışacağını düşünüyor. 

Ryu Ho-jeong, Güney Kore’nin en genç milletvekili ve muhalefet partilerinden Adalet Partisi’nin bir üyesi. Ryu, 4 Ağustos Salı günü gerçekleştirilen parlamento toplantısına katılırken kırmızı, mini bir elbise giydi. Toplantının ardından Ryu’nun fotoğrafı internet ortamında cinsiyetçi yorumların ve ağır eleştirilerin hedefi haline geldi. Bir Facebook kullanıcısı Ryu hakkında “İçtikleri içkinin parasını ödemeyen milletvekillerinden para toplamaya gelen bir hostes olsa gerek” yazdı. 

Diğer milletvekilleri ise Ryu Ho-jeong’u savunan açıklamalar yaptı. Üyesi olduğu Adalet Partisi tarafından yapılan açıklamada, “Milletvekili Ryu’ya internet üzerinden yapılan saldırıların kadınlara yönelik ayrımcılığın göstergesi olduğunu düşünüyoruz. Üzülerek takip ettiğimiz sözlü saldırıları kınıyoruz” denildi. İktidardaki Demokrat Parti’nin üyelerinden Ko Min-jung, bir Facebook paylaşımında Ryu’ya “parlamentodaki ölçüsüz otoriterliği paramparça ettiği için” teşekkür ettiğini yazdı.

Ryu, elbiseyi meclisin erkek egemen kültürüne meydan okumak için giydiğini söylüyor. Erkeklerin çoğunlukta olduğu parlamentoda, kadın milletvekilleri de kendilerini, yine erkeklerin genelde tercih ettiği koyu renk takım elbiseleri giymek zorunda hissediyor. Konu hakkında açıklama yapan Ryu, “Parlamentonun yetkileri bu takım elbiselerin üzerine inşa edilmedi. Ben bir yasama görevlisiyim ve parlamento benim işyerim. Bugün benim başıma gelenler, Güney Kore’de her gün çok sayıda kadının işyerinde karşılaştığı bir sorun. Gün gelecek, Güney Kore toplumu hangi işyerinde olursa olsun kadınların kendini rahat hissettiği kıyafetler giymesine alışacak” diye konuştu. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus