İstanbul Bilişim’den alışveriş yapanlar ürünlerini de paralarını da alamıyor: “Dolandırıcılıkla karşı karşıyayız, yeni bir ‘Tosuncuk’ vakası”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Bilişim’den buzdolabı almak isteyen Gökhan Önal, parasını yatırmasına rağmen ürünü teslim alamadı. Tüketici Hakem Heyeti tarafından haklı bulunmasına rağmen şirket konkordato ilan ettiği için yatırdığı ücreti geri alamayan Önal, “Dolandırıcılıkla karşı karşıyayız, yeni bir ‘Tosuncuk’ vakası” dedi.

Teknoloji ürünleri satan “İstanbul Bilişim”(Retro Bilişim Hizmetleri Sanayi ve Dış Tic. Ltd. Şti) isimli firma, müşterilerini mağdur etti. Mağdurlar şikayetlerini yetkili kurumlara yapmasına rağmen sonuç alamıyor. Müşteriler ürünlerin bedelini ödemesine rağmen şirket ürünleri teslim etmiyor. Şirket geçen ay konkordato ilan ettiği için müşterilerin mahkeme yolu da şu an için kapandı.

İstanbul Bilişim tarafından mağdur edilen Gökhan Önal, yaşadıklarını Medyascope‘a anlattı.

Buzdolabı almak için internette araştırma yapan Önal, en uygun fiyatı İstanbul Bilişim’de gördü. Daha hızlı almak için İstanbul Bilişim’in mağazasına giden Önal, internetteki fiyatın mağazadaki fiyattan 1.100 lira daha uygun olduğunu öğrendi. Önal, mağazada çalışan personele internet fiyatından almak istediğini söyleyince kendisine, “İnternet satışında stok olduğu için fiyatta indirime gidiyorlar” denildi.

“1.100 lira ucuz olması cazip geldi”

Aradaki farkı ödemek istemeyen Önal, 18 Mayıs’ta internet üzerinden buzdolabı siparişi verdi. Somut olarak mağazası olduğu için aklına kötü bir şeyin gelmediğini söyleyen Önal, “İnternet sitelerinde ’14 gün içinde kargoda’ yazıyordu. Acelem olmadığı için 14 gün beklemenin sakıncası olmadığını düşündüm. 1.100 lira ucuz olması cazip geldi. Bir sıkıntı yaşarsam gider mağazadaki yetkililerle görüşürüm diye düşündüm” dedi.

“Havale ile daha ucuz oluyor”

İnternet satışında da tuzak kurulduğunu belirten Önal, “Benim almak istediğim buzdolabını kredi kartı ile alırsanız 800 TL ucuz oluyor. Hesaba havale yaparsınız 1.100 TL ucuzluyor. Şirketin böyle yapmasının sebebi, kredi kartıyla alınan ürün bankaya telefon ederek iptal edilebiliyormuş. Havalede ise böyle bir şansınız kalmıyor” diye konuştu.

“Şirket Google’a çok fazla reklam vermiş”

Önal, ürünü gelmeyince şirket ile iletişim kurmaya çalıştı. Siparişinin üzerinden üç hafta geçmesine rağmen teslim alamayan Önal şirkete telefon üzerinden ulaştı. Telefonda yarım saati aşan bir zaman geçtikten sonra yetkiliye ulaşan Önal, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Stoklarda yaşanan sıkıntı nedeniyle bir hafta daha ürünün ulaşmasının ertelendiğini söylediler. Sürenin bitmesiyle beraber tekrar şirkete ulaşmaya çalıştım. Bu sefer 40 dakika telefonda bekletildikten sonra yetkiliye ulaştım. Satın almamın üzerinden 40 gün geçmesine rağmen ürün bana ulaşmadı. Bunun üzerine şüphelenmeye başladım. İnternet üzerinden detaylı araştırma yapmaya başladım. Google’a çok fazla reklam verdikleri için üst sıralarda hep kendi siteleri çıkıyor. Aşağılara doğru gidildikçe şikayet edilen sitelere denk geliyorsunuz. ‘Şikayetvar’ sitesinde üç-dört bin şikayete denk geldim. Korkunç bir tabloyla karşılaştım.”

Kendisi gibi başka mağdurların da olduğunu öğrenince hareket geçen Önal, “Şikayetvar sitesine hemen bir şikayet de ben oluşturdum. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulundum. Şikayetlerim üzerine İstanbul Bilişim websitesi’nde iptal seçeneği eklendi. O zamana kadar aldığınız ürünü iptal etme şansınız yoktu. Ben de hemen iptal ettim. Parayı yatırmaları için 14 gün yasal süreleri varmış. O süreyi beklemek zorunda kaldım. Ürünü aldığım tarihten itibaren iki ay geçmiş oldu. CİMER’den, İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmam söylendi. Hemen başvuru yaptım, dilekçemi verdim. Tam o sırada şirket konkordato başvurusu yaptı. Konkordato başvurusu yapması nedeniyle Tüketici Hakem Heyeti’nin vereceği kararın da bir anlamı kalmıyor” diye konuştu.

“Yaşadıklarımız yeni bir ‘Tosuncuk’ vakası”

Sürecin takipçisi olan Önal, diğer mağdurlarla da görüşmüş. Konuyu takip eden avukat ile de görüşen Önal, “Dolandırıcılık ile karşı karşıyayız. Firma ürünleri piyasanın çok altında satmıyor. Makul bir indirim yaparak, inanmanızı sağlıyor. Tuzağa düşürüyorlar” dedi.

Şirket hakkında yetkili kurumlara fazla şikayet gitmesine rağmen şirketin bu yöntemle uzun bir süre çalışmaya devam ettiğini vurgulayan Önal, “Ticaret Bakanlığı hemen kayyum atasaydı, bu kadar mağduriyet olmazdı. Konkordato nedeniyle bir şey alamıyoruz. Alacağımıza dair de bir umudum kalmadı. Yaşadıklarımız yeni bir ‘Tosuncuk’ vakası” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus