ABD’deki orman yangınlarında ölü sayısı artıyor: 15 kişi hayatını kaybetti, 20 bin ev tahliye edildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya, Oregon ve Vaşington eyaletlerinde geçen hafta başlayan orman yangınları hala sürüyor. Hava durumu nedeniyle yangınlara müdahalenin zorlaştığı Kaliforniya’nın kuzeyinde, geçen haftadan bu yana 250 bin dönümden fazla alan yandı. Ülkede devam eden yangınlarda ölen kişi sayısının 15’e yükseldiği ve 16 kişinin hala kayıp olduğu açıklandı. Toplam 20 bin ev tahliye edildi. 

Kaliforniya itfaiye yetkilileri, perşembe akşamı (10 Eylül) yaptıkları açıklamada Butte, Plumas ve Yuba ilçelerinde çıkan yangınlar sonucu 10 kişinin öldüğünü ve 16 kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Üç bölgede toplam 20 bin evin de tahliye edildiği belirtildi. Son rakamlarla birlikte Kaliforniya, Oregon ve Vaşington eyaletlerinde devam eden orman yangınlarında ölen kişi sayısı 15’e yükseldi.

Kaliforniya’nın kuzeyindeki yüksek sıcaklıklar ve güçlü rüzgar nedeniyle yangınların sayısı artmaya devam ediyor. Çarşamba (9 Eylül) günü kuzey Sierra Nevada eteklerinde başlayan yangın hava koşulları sebebiyle Buttle bölgesine sıçradı.

ABD Orman Servisi, devam eden yangınlar sebebiyle çarşamba günü (9 Eylül) Kaliforniya bölgesindeki tüm ulusal ormanların geçici olarak kapatıldığını açıkladı.

Kaliforniya İtfaiyesi Yangın Müdahale Ekibi Sözcüsü Steve Kaufmann, devam eden yangınlarda toplam iki bin yapının yıkıldığını veya hasar gördüğünü ancak cuma günü (11 Eylül) yapılacak kapsamlı değerlendirmelerden sonra bu sayının artabileceğini söyledi.

Kaliforniya’da devam eden yangınlardan kaynaklı duman bölgeyi tamamen etkisi altına aldı. Oluşan duman, itfaiye ekibinin yangınlara havadan yapacağı müdahaleleri zorlaştırırken şu ana kadar yangının yalnızca yüzde 23’ünün kontrol altına alındığı açıklandı.

Kaliforniya Ormancılık ve Yangın Koruma Dairesi’ne göre, son dönemlerde yaşanan yangınlar eyalet tarihindeki en büyük orman yangınları. Her yıl eylül-ekim aylarında Kaliforniya’da çıkan orman yangınlarında bu yıl eyalet çapında 3,1 milyon dönümden fazla alan yandı.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom devam eden yangınlarda “iklim değişikliğinin” etkisine dikkat çekerek “İklim değişikliğini inkâr edenlere sabrım yok. Zihinsel olarak iklim değişikliğine inanmayabilirsiniz ama bu yangında iklim değişikliğini kendi gözleriniz ve kendi deneyimlerinizle gördünüz” diye konuştu.  

Kaliforniya Ormancılık ve Yangından Korunma Departmanı’ndan Daniel Berlant’a göre, devam eden yangınlarla birlikte bu yıl ülke çapında yaklaşık 7 bin 700 yangın çıktı.

Meteoroloji yetkililerinin perşembe günü yaptığı açıklamada “Kuzey Kaliforniya’da hafta sonu boyunca ortalama sıcaklık beklenmektedir. Güney Kaliforniya’da sıcaklık normalin biraz üzerinde olacak. Bu, son birkaç hafta içinde kavurucu sıcak dalgaları ile uğraşan itfaiye görevlileri için iyi bir haber” ifadeleri kullanıldı. 

Meteoroloji uzmanları, Kaliforniya’daki Bobcat ve El Dorado bölgelerindeki yangınlara en yakın bölgelerde, “PM2.5” olarak bilinen ve akciğerlere zarar veren minik partiküllerden dolayı Güney Kaliforniya bölgesinin çoğunun dumandan etkileneceğini söyledi. 

Kötü hava koşulları ve yangınlardan dolayı oluşan duman Kaliforniya, Oregon ve Vaşington’da batı bölgelerini ve Pasifik’e kadar birçok bölgeyi etkiledi. 

Oregon eyaletinde yangın 120 bin dönümlük Klamath Ulusal Ormanı’na sıçradı. O’Brien ve Gasquet gibi bölgelere doğru ilerleyen yangından dolayı Happy Camp bölgesinde 150’ye yakın yapının hasar gördüğü açıklandı.  

Bu haftaki şiddetli yangınlar havayı duman ve külle boğarak güneş ışığını söndürdü. San Francisco ve diğer bölgelerde gökyüzü turuncuya dönerken yangınlar Kuzey Kaliforniya’daki hava kalitesini önemli ölçüde etkiledi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus