Evli olduğu erkek tarafından katledilen Pınar Umay davasında karar çıktı: Sanık Erhan Baykan’a indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

6 Mart 2020 tarihinde, evli olduğu Erhan Baykan (38) tarafından katledilen Pınar Umay’ın (32) davasında karar çıktı. Sanık avukatı cezada indirim isterken mahkeme heyeti Erhan Baykan’a indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. 

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dördüncü duruşmasına Pınar Umay’ın ailesi ve Kadın Meclisleri katıldı. 6 Mart’ta İstanbul’un Fatih ilçesinde Pınar Umay’ı altı kez bıçaklayarak öldüren sanık Erhan Baykan, indirim talep ettiği savunmasında, “Hayalim çocuğum ve yuvam olmasıydı. Buna kavuştum. Ben kendimi iradeli bir insan olarak bilirdim. Eşimin söylediği cümlelerden sonra dehşete kapıldım” dedi.

Baykan’ın avukatı da “İncelenmesi gereken bilgisayar ve telefon görüşmeleri var” diyerek itirazda bulunurken sanık avukatının talebi, mahkeme heyeti tarafından “mevcut delil durumu, sanık tarafında talep edilen incelemelere dair taleplerin daha önce mahkeme tarafından değerlendirilmiş olduğu, bu aşamada kavuşturmaya yeni bir şey olmayacağı” gerekçesiyle reddedildi.

https://youtu.be/E4OfKR-HLW8

“Pınar’ın babası acıya dayanamadı, mahkeme sürecinde hayatını kaybetti”

Pınar Umay’ın annesi, mahkeme heyetine, “Bugün her şeyin karara bağlanması gerekiyor. Kızımın acısından eşimi kaybettim. Ne söylemiş olabilir de kızımı öldürmüş? Yuvası olmasını istiyorsa öncelikle kızının annesini öldürmemeliydi” dedi ve katil Baykan’ın savunmasını “saçma” olarak değerlendirdiğini söyledi.

Sanık Erhan Baykan’ın avukatı, cinayetin planlı bir şekilde işlenmediğini, verilecek olan cezanın bu konu göz önünde tutularak kararlaştırılması gerektiğini söyleyerek, “Şiddeti önlemenin en iyi yolu merhamet ve şefkattir. Adalet için sanığın lehine hükümlerin uygulanması gerekmektedir” diye konuştu. Pınar Umay’ın ailesi ve avukatları ise bu talebe tepki gösterdi.

Müştekilerin avukatı Ruşen Gültekin sanığın en yüksek sınırdan ceza alması gerektiğini belirterek, “Ceza yargılaması, maddi gerçeği arar. İddianame hazırlandığında maddi gerçek ortaya çıktı. Bilgisayarın incelenmesi talebi de savunmanın çöküşü olarak değerlendirilebilir. İndirim uygulanmadan, eşi karşı cinayet ve canavarca hisle katletmekten üst perdeden ceza almasını talep ediyoruz” dedi. 

Mahkeme ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi

16. Ağır Ceza Mahkemesi, savcının bir önceki duruşmada verdiği mütalaaya uyarak, katil Erhan Baykan’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme çıkışı Pınar’ın ailesi, Baykan’a, “Sen bizim kızımızı bizden aldın, sen de kızını bir daha göremeyeceksin. Artık medeni ölüsün” diyerek tepki gösterdi.

Duruşma sonrasında konuşan avukat Ruşen Gültekin kararı, “Emsal bir karar olabilir, kadına şiddet uygulayan erkeklerin önüne koyulacak bir karar oldu” diyerek değerlendirdi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus