Ankara Gündemi (84) – HDP Sözcüsü Ebru Günay ile HDP’nin muhalefet turu: “Ayrımsız bütün muhalefet partileriyle görüşmek temel ilkemiz, geri dönüşler oldukça bu görüşmeleri sürdüreceğiz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ankara Gündemi programının bu haftaki konuğu Halkların Demokratik  Partisi (HDP) Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay oldu. Programda, HDP’nin muhalefet partileri ile görüşme trafiği ve Cumhurbaşkan ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yeni anayasa” çıkışı konuşuldu. HDP’nin Saadet Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile görüşmelerini değerlendiren Günay, “Görüşmelerimiz oldukça olumluydu” dedi.

HDP’nin muhalefet ile görüşmeler için geç kaldığı eleştirilerine de yanıt veren Günay, “Demokrasi için her adım geç kalınmıştır. Bu görüşmeleri birkaç yıl önce yapsaydık yine geç kalmış olacaktık” diye konuştu. Günay, muhalefet partileri ile süren görüşmelerde nelerin konuşulduğuna dair ise şunları söyledi: “Demokratikleşme, hak gaspları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş kararı ve Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizi konuşuyoruz.” 

HDP’nin önümüzdeki günlerde İYİ Parti ile görüşmek için partiden randevu istemesi bekleniyor. Günay, İYİ Parti ile ilgili gelişmelere dair ise “Ayrımsız bütün muhalefet partileriyle görüşmek temel ilkemiz, geri dönüşler oldukça bu görüşmeleri sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yeni anayasa” söylemine de temkinli yaklaştıklarını belirten Günay, “İktidarın öncelikle güven vermesi gerekiyor. Bu anayasayı temel hak ve özgürlükler konusunda bir değişikliğe gideceğine dair bir güven vermesi gerekiyor. AKP yönetimi bu konuda şu ana kadar olan sicili temiz değil” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus