Özgür gazeteciliğe destek olun
Search
Close this search box.

Burcu Köksal krizine taahhütname çözümü | CHP belediye başkan adayları, ayrımcılık yapmayacaklarına dair belge imzalayacak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Afyonkarahisar belediye başkan adayı Burcu Köksal’ın DEM Parti’ye yönelik sözleri üzerine, belediye başkan adaylarına imzalamaları için “Halkçı Belediyecilik Taahhütnamesi” gönderdi. Taahhütnamede, adayların “cinsiyet, etnik köken, dini inanç, siyasi görüş, sosyal sınıf gibi farklılıklar nedeniyle” vatandaşları dışlamayacaklarına dair söz vermeleri istendi. CHP Afyonkarahisar belediye başkan adayı Burcu Köksal’ın DEM Parti’ye yönelik sözleri sonrası, belediye […]

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, Sümeyye Erdoğan üzerinden İstanbul Sözleşmesi göndermesi yaptı: “Bir baba, kızını bile hayal kırıklığına uğratıyorsa bu milleti de hayal kırıklığına uğratır”

Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul buluştu. İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu Bağcılar’da Ebubekir Meydanı ile İBB Kadın Bağcılar Hizmet Merkezi’nin açılışını yaptı. İstanbul-Bağcılar’daki açılışta konuşan İmamoğlu, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesi talebine gönderme yaparak, “Görevi şiddeti önlemek […]

Murat Yetkin yazdı: Özlem Zengin, Türkan Elçi, iki kadın, iki mahalle, aynı linç

Murat Yetkin, YetkinReport’taki yazısında Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı avukat Türkan Elçi’ye CHP’ye katıldığı için, AKP Genel Başkanvekili Özlem Zengin’e de Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmak için değiştirilmesini istediği 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’u savunarak “Kırmızı çizgimizdir” dediği için sosyal medyadan uygulanan linci ele aldı. […]

Ayşe Çavdar yazdı: Ya bir ben varsa bende benden içeru?

Geçen hafta belirtmeyi unutmuşum, affedin. Seçime kadar devam edeceğim tasvir-i muhafazakâr yazılamaları yalnız bizim memleketteki türlü çeşit muhafazakârlıklarla ilgili. Başka memleketlerin muhafazakârlarını hiç araştırmadım, açıkçası merak etmedim. Aslına bakarsanız bizimkileri de hiç merak etmedim ama kendilerini göstermek için o denli büyük bir uğraş veriyorlardı ki bakıp görmeyen kalmadı hallerini. Onlardan yana bakmamak için yüzümüzü çevirdiğimiz […]

BM, İstanbul Sözleşmesi hakkında Danıştay’a mektup gönderdi – EŞİK avukatı Yelda Koçak: “Raportörlerin görüşlerini hafife almak gerçekçi olmaz”

Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi konusunda, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit’e üç uzmanın imzasını taşıyan bir görüş metni gönderdi. BM’nin raporunda, İstanbul Sözleşmesi’ne dönme çağrısı yapıldı. Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) avukatı Yelda Koçak, “Raportörlerin görüşlerini hafife almak gerçekçi olmaz” dedi. EŞİK’ten Gökçeçiçek Ayata da “Uzman Görüşü’nün, BM mekanizmalarının temel insan haklarının evrensel standartlarının oluşturulması […]

Evli olduğu erkek tarafından yüzüne kezzap atılmak ve öldürülmekle tehdit edilen S.A: “Biri yardım etsin, dayanamıyorum”

Kahramanmaraş’ta yaşayan 35 yaşındaki S.A., üç çocuk annesi. Yaklaşık 20 yıl önce 15 yaşındayken komşusu Y.A. tarafından kaçırılarak evlenmeye zorlanan S.A., ilk günden bu yana şiddet gördüğünü anlattı. Ekonomik, fiziksel ve cinsel şiddet gören, tehditler nedeniyle her defasında geri dönmek zorunda kaldığını anlatan S.A., Y.A. tarafından yüzüne kezzap atılmak ve öldürülmekle tehdit ediliyor. Çocuklarının da […]

Kadınlar, katledilen kadınlar için İstanbul-Kadıköy’de bir araya geldi – Bir kadın “Polis defol” sloganı attığı gerekçesiyle gözaltına alındı

İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar, kadın cinayetlerini protesto etti. Rıhtımdaki açıklamanın ardından polisin tüm engellemelerine rağmen Kadıköy sokaklarında yürüyen kadınlardan biri, “Polis defol” sloganı attığı gerekçesiyle gözaltına alınarak emniyete götürüldü.   İstanbul – Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinden sonra katledilen ve şiddete uğrayan kadınların isimlerini okudu.  Kadınlar, ”Kadınlar katledilirken bu […]

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için İstanbul-Beşiktaş’ta bir araya geldi: “Kararı çek, sözleşmeyi uygula”

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu’nun çağrısıyla kadınlar bugün (2 Nisan) İstanbul-Beşiktaş’taki Barbaros Meydanı’nda bir araya gelip “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi. Polis, eylem alanına gelen kadınların gökkuşağı bayraklarını alana almak istemedi, kadınlar bayraklarını çantalarına koyup, eylem alanında çantalarından çıkardı.  Türkiye, ilk imzacısı olduğu, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Sözleşmesi”nden […]

Mor Çatı’nın hazırladığı “Koronavirüs Salgını ve Kadına Yönelik Şiddet / Kasım – Aralık 2020” raporu açıklandı – Selime Büyükgöze: “Yetkililer, kadınları sığınma evine gitmekten caydırmaya çalışıyor”

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, geçen yılın nisan ayından bu yana, kendilerine başvuran şiddete uğramış kadınların deneyimlerini raporlaştırıyor. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın hazırladığı “Koronavirüs Salgını ve Kadına Yönelik Şiddet/Mor Çatı Kasım – Aralık 2020 Raporu”nun detaylarını, vakfın gönüllülerinden Selime Büyükgöze ile konuştuk. Şiddete uğrayan kadınların aslında her zaman kötü muameleyle karşılaştıklarını ve vakıf olarak […]