Hillsborough faciasına 28 yıl sonra dava

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Futbol tarihinin en ölümcül felaketlerinden biri olan Hillsborough faciasından 28 yıl sonra, 6 kişi hakkında dava açıldı.

1989 yılında, İngiltere’nin Sheffield kentinin takımı Sheffield Wednesday’in sahası Hillsborough Stadyumu’nda oynanan Liverpool-Nottingham Forest maçında izdiham yaşanmış, 96 Liverpool taraftarı hayatını kaybetmişti.

Faciadan sonraki soruşturmada ölümlerin kazara yaşandığına hükmedilmiş, ayrıca yaşananlardan kurbanlar sorumlu tutulmuştu. Polis tarafından medyaya aktarılan iddialara göre ise facia, kapıları zorlayan biletsiz ve alkollü kişiler yüzünden yaşanmıştı.

Faciayla ilgili geçen yıl açılan yeni bir soruşturmadaki jüri, kanunlara aykırı şekilde bu kişilerin ölümüne sebebiyet verildiğine karar vermiş, polisin ve diğer görevlilerin faciaya sebep oldukları ya da katkıda bulundukları belirtilmişti. Jürinin suçlaması kabul edildi.

Yeni soruşturma kapsamında, ikisi polis altı kişi hakkında dava açıldı. Maçın güvenliğinden sorumlu polis memuru David Duckenfield, faciada hayatını kaybeden 96 kişiden 95’i için ‘taksirle insan öldürmek’le, diğer polis memuru  Sir Norman Bettison ise  görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Duruşma, 9 Ağustos’ta görülecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus