Gündüz Vassaf’tan “İstanbul’da Kedi”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Psikolog Gündüz Vassaf’ın “İstanbul’da Kedi” kitabı Mayıs 2017’de Karakarga Yayınları’ndan bir kez daha yayımlandı.  Vassaf eserini “şiir-roman” diye tanımlamış. Yazar kitapta, farklı din, dil ve coğrafyalarda kedilere nasıl bakıldığını ve davranıldığını anlatıyor.

IMG_7014

İtalyanların “hapşıran kedi uğur getirir” sözünden, Afrika’da kedinin burçlar arasında sayılmamasını; Çatalhöyük’te kedilerin sahipleriyle gömülmesinden, Mısır’da kedilerin tanrı olarak görülmesini; Japonya’da kedilerin saraylara sokulmasından, Avrupa’da kedilerin katledilmesini anlatan yazar,  kitabın son bölümlerinde kedileri İstanbul’a getiriyor.

“Görünüşüme aldanmayın

Yaklaşın, beni iyi koklayın

Nereden geldiğimi anlatayım” diyor Kedi kitapta. Kitabın ilgi çekici yanlarının başında, kedinin şahsiyet bulması geliyor. Öyle ki bazı bölümlerde Kedi, insanları bencillikle suçluyor.

2014’de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitap Mayıs 2017’de Karakarga Yayınları’ndan tekrar yayımladı. İstanbul’da Kedi 17 bölümden oluşuyor. Her bölümde kedilerin farklı coğrafyalardaki durumunun anlatıldığı kitapta bir tarafta sitem ve mizah ile karşılaşırken diğer taraftan birbirinden ilginç bilgiler ediniyoruz.

gündüz

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus