Gündüz Vassaf’tan “İstanbul’da Kedi”

Psikolog Gündüz Vassaf’ın “İstanbul’da Kedi” kitabı Mayıs 2017’de Karakarga Yayınları’ndan bir kez daha yayımlandı.  Vassaf eserini “şiir-roman” diye tanımlamış. Yazar kitapta, farklı din, dil ve coğrafyalarda kedilere nasıl bakıldığını ve davranıldığını anlatıyor.

IMG_7014

İtalyanların “hapşıran kedi uğur getirir” sözünden, Afrika’da kedinin burçlar arasında sayılmamasını; Çatalhöyük’te kedilerin sahipleriyle gömülmesinden, Mısır’da kedilerin tanrı olarak görülmesini; Japonya’da kedilerin saraylara sokulmasından, Avrupa’da kedilerin katledilmesini anlatan yazar,  kitabın son bölümlerinde kedileri İstanbul’a getiriyor.

“Görünüşüme aldanmayın

Yaklaşın, beni iyi koklayın

Nereden geldiğimi anlatayım” diyor Kedi kitapta. Kitabın ilgi çekici yanlarının başında, kedinin şahsiyet bulması geliyor. Öyle ki bazı bölümlerde Kedi, insanları bencillikle suçluyor.

2014’de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitap Mayıs 2017’de Karakarga Yayınları’ndan tekrar yayımladı. İstanbul’da Kedi 17 bölümden oluşuyor. Her bölümde kedilerin farklı coğrafyalardaki durumunun anlatıldığı kitapta bir tarafta sitem ve mizah ile karşılaşırken diğer taraftan birbirinden ilginç bilgiler ediniyoruz.

gündüz

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar