İngiltere’de 100 yıl önce bulunan 10.000 yaşındaki “Cheddar Man” koyu tenli ve mavi gözlüymüş

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere’de, 1903 yılında Somerset’te şehrindeki Cheddar vadisinin yakınlarındaki Gough Mağarasında bulunan bilinen en eski iskeletin üzerinde yapılan DNA analizi şaşırtıcı sonuçlar ortaya koydu.  İsmini bulunduğu köyden alan “Cheddar Man”,10bin yıl önce Taş Devri’nin orta kesimi olan Mezolitik dönemde yaşıyordu. Yirmili yaşlarında öldüğü tahmin edilen “Cheddar Man”in, iskeleti üzerinde yapılan çalışmalarda beyaz tenli ve açık renkli saçları olduğu düşünülüyordu.

 

“Cheddar Man” üzerinde Doğal Tarih Müzesi ve UCL (Universtiy College London)’dan araştırmacıların yaptığı DNA analizinde, koyu kahverengi veya siyaha yakın bir ten rengine sahip, mavi gözlü ve kıvırcık saçlı olduğu ortaya çıktı. “Cheddar Man” 14bin yıl önce Avrupa’dan göç eden avcı-toplayıcı olarak bilinen bir popülasyona ait olduğu ve bugünkü İngiltere nüfusunun ortalama %10’unun bu popülasyon ile bağlantılı olduğu söyleniyor. 10bin yaşındaki Cheddar Man’dan bu yana, İngiltere’de yaklaşık 300 insan jenerasyonu geçti.

Araştırma, açık ten rengine sahip genlerin Avrupa’ya ve İngiltere adasına düşünülenden daha geç geldiğini gösteriyor. Açık renkli ten renginin İngiltere’deki popülasyona katılması ise en fazla 6bin yıl önce olduğu tahmin ediliyor.

Sosyal medyadaki tepkileri bakılırsa “Cheddar Man” ile ilgili ortaya çıkan yeni bulgular İngiltere’de özellikle ırkçıların pek hoşuna gitmemiş. 

Ekran Resmi 2018-02-08 14.26.14

https://twitter.com/MassiveCnut/status/961561871898890240

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus