Almanya’da aşırı sağcılar, 20 yaşındaki Suriyeli bir genci öldüresiye dövdü

Almanya’nın doğusunda bulunan Chemnitz kentinde, aşırı sağcıların düzenlediği protesto gösterilerinde 20 yaşındaki bir Suriyeli erkek, göstericiler tarafından saldırıya uğradı.

Aşırı sağcı Pro-Chemnitz adındaki örgüt, Perşembe günü kentte düzenlenecek göçmen karşıtı protestolar için Facebook’ta çağrıda bulundu. Polis, gösteri için yaklaşık 500 kişinin beklendiğini söyledi. Chemnitz’e Pazar ve Pazartesi günü düzenlenen göçmen karşıtı protestolarda ise 35 yaşında bir Alman bıçaklanmış ve karşıt görüşteki gruplar çatışmıştı. Olayla ilgili  bir Iraklı ve bir Suriyeli iki kişi tutuklandı.

Saksonya eyaleti başkanı Michael Kretschmer ile Chemnitz belediye başkanı Barbara Ludwig’in sivil toplum kuruluşları ve parti temsilcileri ile  Chemnitz stadyumunda 15 bin kişinin toplanacağı bir etkinliğe katılmasını bekliyor.

Polis, önceki protestoların yoldan çıkmasına izin verdiği yönündeki eleştirilerin ardından federal polisin yanı sıra Bavyera, Berlin, Hessen, Saksonya-Anhalt ve Thuringia’dan da ek yardım talebinde bulundu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar