Almanya’da aşırı sağcılar, 20 yaşındaki Suriyeli bir genci öldüresiye dövdü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Almanya’nın doğusunda bulunan Chemnitz kentinde, aşırı sağcıların düzenlediği protesto gösterilerinde 20 yaşındaki bir Suriyeli erkek, göstericiler tarafından saldırıya uğradı.

Aşırı sağcı Pro-Chemnitz adındaki örgüt, Perşembe günü kentte düzenlenecek göçmen karşıtı protestolar için Facebook’ta çağrıda bulundu. Polis, gösteri için yaklaşık 500 kişinin beklendiğini söyledi. Chemnitz’e Pazar ve Pazartesi günü düzenlenen göçmen karşıtı protestolarda ise 35 yaşında bir Alman bıçaklanmış ve karşıt görüşteki gruplar çatışmıştı. Olayla ilgili  bir Iraklı ve bir Suriyeli iki kişi tutuklandı.

Saksonya eyaleti başkanı Michael Kretschmer ile Chemnitz belediye başkanı Barbara Ludwig’in sivil toplum kuruluşları ve parti temsilcileri ile  Chemnitz stadyumunda 15 bin kişinin toplanacağı bir etkinliğe katılmasını bekliyor.

Polis, önceki protestoların yoldan çıkmasına izin verdiği yönündeki eleştirilerin ardından federal polisin yanı sıra Bavyera, Berlin, Hessen, Saksonya-Anhalt ve Thuringia’dan da ek yardım talebinde bulundu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus