Google: “Cinsel taciz hakkında her şikâyeti inceliyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, şirketin son iki yılda cinsel tacizle suçlanan 13’ü üst düzey yönetici olmak üzere 48 çalışanını işten çıkardığını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, 2014 yılında Google’dan ayrılan Android işletim sisteminin kurucu ortağı Andy Rubin’e cinsel taciz suçlamaları yöneltildi. New York Times (NYT) gazetesi, yöneltilen cinsel taciz suçlamalarından sonra Google’ın Rubin’e 90 milyon dolarlık bir tazminat paketi sunduğu ve şirketin diğer taciz vakalarını da örtbas ettiği yönünde bir haber yayımlamıştı. NYT’nin iddiaları üzerine Pichai, şirket çalışanlarına bir açıklama maili gönderdi.

“Güvenli ve kapsayıcı çalışma ortamı sağlamak konusunda son derece ciddiyiz

Cinsel taciz ya da uygunsuz davranışlar hakkında her şikâyeti incelediklerini ve gereğini yaptıklarını söyleyen Pichai, “Güvenli ve kapsayıcı bir çalışma ortamı sağlamak konusunda son derece ciddiyiz” dedi.  

Özellikle üst düzey pozisyonlarda uygunsuz davranışlara karşı sert bir tutum içerisinde olduklarını belirten CEO, işten çıkarılan 48 kişiden 13’ünün üst düzey yönetici olduğunu ve bunların hiçbirine tazminat ödenmediğini yazdı.

NYT’nin haberine göre, adı açıklanmayan iki Google yöneticisi, 2013 yılında bir otel odasında cinsel tacize uğrayan kadın çalışanın şikâyette bulunmasının ardından, dönemin CEO’su Larry Page’in, Rubin’den istifa etmesini istediğini söyledi. Rubin ise Google’dan kendi isteği ile ayrıldığını ve görevini kötüye kullanmadığını belirtti. Taciz iddialarını reddeden Rubin’in sözcüsü, Rubin’in Playground projesini hayata geçirmek üzere şirketten kendi isteğiyle ayrıldığını” söyledi.

 

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus