Serbest bırakılan Dev Yapı-İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut: “Zulmün olduğu yerde direniş vardır”

İstanbul 3. Havalimanı inşaatında kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için tutuklanan 30 işçi serbest bırakıldı. SEGBİS bağlantısı sağlanamadığı için bir işçinin tutukluluk hali devam ediyor.

Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 31 tutuklu ve 10 tutuksuz işçi ile avukatları, tutuklu aileleri, CHP, HDP ve TİP milletvekilleri katıldı.

İşçileri 51 avukat temsil etti. Mahkeme, adliyenin fiziki imkanlarının yetersizliği ve sanık sayısının çokluğu gerekçeleriyle duruşmanın, adliyenin personel yemekhanesinde yapılmasına karar verdi. İçeriye kısıtlı sayıda izleyici alındı.

Mahkeme tahliye gerekçesi olarak, “Sanıkların sorgu ve delillerinin tespit olması, suçların yasadaki alt ve üst sınırı, tutuklu kaldıkları süreye göre bu aşamada haklarında adli kontrol kararı verilmek suretiyle tahliye edilmelerinin ölçülü olacağının kanaatine varılmakla tüm tutuklu sanıkların ayrı ayrı tahliyelerine… ” açıklamasını yaptı.

Tutuklu işçilerden Serhat Bilici’nin ise SEGBİS bağlantısının sağlanmaması nedeniyle sorgusunun yapılamadığı, bu nedenle de tahliyesine karar verilmediği belirtildi. Mahkeme, 14 Ağustos’ta meydana gelen olaylara ilişkin tutanakta imzası bulunan kolluk güçlerinin tanık sıfatıyla dinlenmesine karar vererek duruşmayı 20 Mart 2019’a erteledi.

Tutuklu işçiler sabaha karşı 04.00 sularında Silivri Cezaevi’nden serbest bırakıldı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar