Serbest bırakılan Dev Yapı-İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut: “Zulmün olduğu yerde direniş vardır”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul 3. Havalimanı inşaatında kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için tutuklanan 30 işçi serbest bırakıldı. SEGBİS bağlantısı sağlanamadığı için bir işçinin tutukluluk hali devam ediyor.

Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 31 tutuklu ve 10 tutuksuz işçi ile avukatları, tutuklu aileleri, CHP, HDP ve TİP milletvekilleri katıldı.

İşçileri 51 avukat temsil etti. Mahkeme, adliyenin fiziki imkanlarının yetersizliği ve sanık sayısının çokluğu gerekçeleriyle duruşmanın, adliyenin personel yemekhanesinde yapılmasına karar verdi. İçeriye kısıtlı sayıda izleyici alındı.

Mahkeme tahliye gerekçesi olarak, “Sanıkların sorgu ve delillerinin tespit olması, suçların yasadaki alt ve üst sınırı, tutuklu kaldıkları süreye göre bu aşamada haklarında adli kontrol kararı verilmek suretiyle tahliye edilmelerinin ölçülü olacağının kanaatine varılmakla tüm tutuklu sanıkların ayrı ayrı tahliyelerine… ” açıklamasını yaptı.

Tutuklu işçilerden Serhat Bilici’nin ise SEGBİS bağlantısının sağlanmaması nedeniyle sorgusunun yapılamadığı, bu nedenle de tahliyesine karar verilmediği belirtildi. Mahkeme, 14 Ağustos’ta meydana gelen olaylara ilişkin tutanakta imzası bulunan kolluk güçlerinin tanık sıfatıyla dinlenmesine karar vererek duruşmayı 20 Mart 2019’a erteledi.

Tutuklu işçiler sabaha karşı 04.00 sularında Silivri Cezaevi’nden serbest bırakıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus