Nissan’ın eski patronu Carlos Ghosn hakkında üçüncü kez tutuklama kararı verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Japonya’da, Tokyo Bölge Mahkemesi perşembe günü, kazancını düşük gösterdiği gerekçesiyle “finansal suistimaller” ile suçlanan ve halihazırda tutuklu bulunan eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un tutukluluk süresinin 10 gün daha uzatılmasına yönelik savcılık talebini reddetmişti. Ancak bugün Ghosn hakkında yeni bir soruşturma başlatıldı.

Ghosn’un kefaletle serbest bırakılması beklenirken “güveni kötüye kullanma” suçlamasıyla hakkındaki tutukluluk süresinin 10 gün daha uzatılabileceği açıklandı. Açıklanan yeni suçlamanın ardından Ghosn’un 48 saat içinde savcılar tarafından sorgulanması bekleniyor. Yapılacak sorgulamanın ardından savcılar, Ghosn’un tutukluluk süresinin 10 gün daha uzatılmasını talep edebilecek. Böylece Ghosn hakkında Tokyo Bölge Mahkemesi üçüncü kez tutuklama emri çıkarmış oldu.

Ghosn, 2011’den itibaren 5 yıl boyunca maaşını toplam 5 milyar yen (yaklaşık 234 milyon lira) düşük göstererek, Japonya yasalarını çiğnediği şüphesiyle 19 Kasım’da Tokyo’da tutuklanmıştı. Savcılığın talebi üzerine tutuklanan ve yasalar gereği 22 günlük tutukluluk süresi 10 Aralık’ta dolan Ghosn’un, 2016-2018’i kapsayan yeni iddialar üzerine 20 Aralık’a kadar tutuklu kalmasına karar verilmişti. Bu sürenin savcılığın talebi ve mahkemenin onayı ile 30 Aralık’a kadar uzatılabileceği kaydedilmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus