Endonezya polisi yılanla işkence iddiasını kabul etti: “Ama yılan zehirli değildi”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yılanla işkence yaptıkları görüntülerin yayılması üzerine özür dileyen Endonezya polisi, “zanlıyı dövmediklerini ve yılanın zehirli olmadığını” söyledi.

Endonezya’da polisin hırsızlıkla suçlanan Papualı bir kişiyi sorgularken yılan kullandığına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Bir dakika 20 saniye süren videoda, en az 2 metre uzunluğundaki koyu kahverengi bir yılan, elleri kelepçeli şüphelinin boynuna ve beline sarılmış halde görünüyor. Polis yılanın kafasını adamın yüzüne doğru itiyor, adam çığlık atarken polis kahkahalarla gülüyor. Polis şüpheliye kaç kere cep telefonu çaldığını soruyor.

Endonezya’nın doğusundaki Papua bölgesinin polis yetkilileri gelen tepkiler sonrasında özür diledi fakat aynı zamanda “yılanın zehirli olmadığı ve sorgulanan kişiyi dövmedikleri” açıklaması yaptı.

Görüntüleri Twitter’da paylaşan insan hakları avukatı Veronica Koman ise, bu sorgulama yönteminin işkence olduğunu ve kanunların ihlal edildiğini söyledi. Koman, bu yaşananın Papua yerlilerine yönelik ayrımcılığın bir yansıması olduğu yorumunu da yaptı.

Bağımsızlık yanlısı Batı Papua Ulusal Komitesi üyesi Sam Lokon da ocak ayında gözaltına alındıktan sonra bir yılanla birlikte hücreye kapatılmış ve dövülmüştü.

60’ların başında Endonezya’nın kontrolüne girdiğinden beri bir ayaklanma ihtimaliyle içten içe kaynayan, Yeni Gine adasının yarısını oluşturan Papua bölgesinde gerilim bu olaylar yüzünden artabilir.
Endonezya polisi, isyancıların aralık ayında 19 işçiyi öldürmesinden bu yana bağımsızlık yanlılarına karşı geniş kapsamlı bir baskı politikası uyguluyor.

Kaynak: The Guardian

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus