Endonezya polisi yılanla işkence iddiasını kabul etti: “Ama yılan zehirli değildi”

Yılanla işkence yaptıkları görüntülerin yayılması üzerine özür dileyen Endonezya polisi, “zanlıyı dövmediklerini ve yılanın zehirli olmadığını” söyledi.

Endonezya’da polisin hırsızlıkla suçlanan Papualı bir kişiyi sorgularken yılan kullandığına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Bir dakika 20 saniye süren videoda, en az 2 metre uzunluğundaki koyu kahverengi bir yılan, elleri kelepçeli şüphelinin boynuna ve beline sarılmış halde görünüyor. Polis yılanın kafasını adamın yüzüne doğru itiyor, adam çığlık atarken polis kahkahalarla gülüyor. Polis şüpheliye kaç kere cep telefonu çaldığını soruyor.

Endonezya’nın doğusundaki Papua bölgesinin polis yetkilileri gelen tepkiler sonrasında özür diledi fakat aynı zamanda “yılanın zehirli olmadığı ve sorgulanan kişiyi dövmedikleri” açıklaması yaptı.

Görüntüleri Twitter’da paylaşan insan hakları avukatı Veronica Koman ise, bu sorgulama yönteminin işkence olduğunu ve kanunların ihlal edildiğini söyledi. Koman, bu yaşananın Papua yerlilerine yönelik ayrımcılığın bir yansıması olduğu yorumunu da yaptı.

Bağımsızlık yanlısı Batı Papua Ulusal Komitesi üyesi Sam Lokon da ocak ayında gözaltına alındıktan sonra bir yılanla birlikte hücreye kapatılmış ve dövülmüştü.

60’ların başında Endonezya’nın kontrolüne girdiğinden beri bir ayaklanma ihtimaliyle içten içe kaynayan, Yeni Gine adasının yarısını oluşturan Papua bölgesinde gerilim bu olaylar yüzünden artabilir.
Endonezya polisi, isyancıların aralık ayında 19 işçiyi öldürmesinden bu yana bağımsızlık yanlılarına karşı geniş kapsamlı bir baskı politikası uyguluyor.

Kaynak: The Guardian

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar