Londra Hayvanat Bahçesi’nde dişi kaplanın, yeni tanıştırıldığı erkek kaplan tarafından öldürülmesi tepki çekti: Bu trajedi önlenemez miydi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

New York Times’ın haberine göre, nesli tükenmekte olan bir Sumatra kaplanı olan Melati, Londra Hayvanat Bahçesi’nde başka bir kaplan tarafından 8 Şubat 2019 tarihinde öldürüldü. Melati’yle çiftleştirilmek için getirilen Sumatra kaplanı Asim, ölümcül darbesiyle dişi kaplanın hayatına son verdi. Yaşanan bu olay sosyal medyada tepkilere neden oldu.  

“Karşılaşma için doğru zamanı bekledik”

Nesli tükenen hayvanlar kendisiyle uyumlu bir diğer hayvan ile eşleştiriliyor. Asim ve Melati de bu çiftlerden biri. Yedi yaşında olan Asim, 30 Ocak 2019 tarihinde Demark’tan Melati’nin bulunduğu hayvanat bahçesine getirildi.

https://twitter.com/vivianwalkeruk/status/1093977095099899905?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1093977095099899905&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.nytimes.com%2F2019%2F02%2F10%2Fworld%2Feurope%2Flondon-zoo-tiger.html

Yeni düzene alışması için Asim’e biraz zaman verildi. Hayvanat bahçesi yetkilileri, kaplanları birbirlerine yavaş yavaş alıştırdıklarını fakat aralarındaki gerginliğin hızla tırmandığını söyledi. Başka bir kaplandan beş yavrusu olan Melati, Asim’ın saldırısı sonucunda 10 yaşında öldü.

Olayın ardından hayvanat bahçesi yetkilileri “Şu anda bu zor olayı yaşarken odak noktamız Asim’i önemsemek. Hayvanat bahçesi personeli olarak üzgünüz ve kalbimiz kırık” açıklamasında bulundu.

Sosyal medya kullanıcıları Londra Hayvanat Bahçesi’nin yöntemlerini sorguladı: İki yaban kedisinin buluşması çok mu erken oldu?

Sosyal medyada tepkilere yol açan bu olay karşısında kullanıcılar şu soruları sordu: Karşılıklı saldırılar şiddetlendiğinde neden bakıcılar sakinleştirici kullanmadı? Nesli tükenmekte olan bu türler için neden üreme biyoteknolojileri gibi diğer yöntemler kullanılmıyor?

Popüler kültür yazarı Gal Hazor, cumartesi günü paylaştığı bir tweette tepkisini şöyle dile getirdi: “Doğal olmayan ortama bir kaplan getirdiniz ve onu iki haftadan daha kısa bir süre içerisinde başka bir kaplanla tanıştırdınız.”

Tepkilerden sonra hayvanat bahçesi yetkilileri de kendilerini savundu. Açıklamada, hayvanların dikkatini dağıtmak için yüksek sesler ve işaret fişekleri kullandıkları belirtildi. Fakat personelin bu hamlesi Asim’in, Melati’nin üzerinden hâkimiyet kurmasını engelleyemedi.  

Öte yandan hayvanat bahçesini savunanlar da oldu. Örneğin vahşi yaşam fotoğrafçısı Vivian Walker, “Büyük kediler arasındaki her buluşma ne kadar hesaplanmış olursa olsun bir risktir. Sakinleştiricilerin bu kadar kısa bir sürede etkili olup olmayacağı da tartışılır” dedi.

Melati’nin üremesine yardımcı olacak daha güvenli bir yöntem kullanılıp kullanılamayacağını sorgulayanlar da vardı. Sosyal medyada Barbara Gould Stringer  “Suni döllenme daha güvenli bir yol olmaz mıydı?” diye sordu.

Asim’in neden saldırdığı henüz belli değil. Hayvanat bahçesi, Asim’in cuma günkü kavgayı “küçük bir yaralanma” ile atlattığını ve veterinerler tarafından tedavi edildiğini söyledi. Londra Hayvanat Bahçesi’nin onu tekrar çiftleşmek için kullanıp kullanmayacağı da belirsiz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus