Efsane siyah leopar 110 yıl sonra ilk kez görüntülendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Doğa bilimciler için bir efsaneye dönüşmüş olan siyah leopar tam 110 yıl sonra ilk kez görüntülendi. Uzun yıllardır yerel halk arasında görüldüğüne dair söylentiler dolaşıyor olmasına rağmen bir türlü varlığı kanıtlanamayan siyah leopar, Kenya’nın Laikipia Vahşi Yaşam Kampı’nda, Britanyalı vahşi yaşam fotoğrafçısı Will Burrard-Lucas tarafından fotoğraflandı.

Siyah leopar vahşi Kenya’da bir gece vakti objektife yakalandı.

Siyah kedi görmenin kötü şans getirdiği söylenir ama bu büyük siyah kedi, bilim dünyası için büyük bir şans anlamına geliyor. Doğa bilimciler için önemli bir keşif olan bu görüntüler San Diego Hayvanat Bahçesi’nden Nick Pilfold’un öncülüğünde kurulan ekibin, uzun bir araştırma ve gözlem sürecinin sonunda elde edildi. Yüz yılı aşkın süredir hem bilim dünyası hem de yerel halk için bir efsane haline gelmiş olan siyah leoparın görüntüleri pazartesi günü, African Journal of Ecology’deki gözlem raporunda yayınlandığından beri dünya basınının ilgisini çekiyor.

Siyah leopar 1909 yılından bu yana ilk kez görüntülendi.

Yerel halktan aldığı duyumları takip eden Nick Pilfold ve ekibi, alana kurulan özel hareket sensörlerine sahip bir kamera sisteminin yardımıyla bu nadir hayvanı görüntülemeyi başardı. Siyah Afrika leoparını bu kadar özel yapan şey sadece görüntülenmesinin zor olması değil. Ciltte ve tüylerde beyazlığa yol açan albinizmin zıddı olan, aşırı pigment üretiminden kaynaklı olarak kürkün simsiyah olmasını sağlayan gen mutasyonuna sahip siyah leoparların sayısının doğada oldukça az olduğu biliniyordu. Bu yüzden de Afrika’daki varlıkları uzun yıllardır tartışmalıydı.

Siyah leopar, aşırı pigment oluşumuna sebep olan gen mutasyonu sebebiyle bu renkte.

Fotoğrafçı Burrard-Lucas’ın blogunda yazdığına göre, leoparı görüntülemek için sistemi kurduklarında başarılı olacakları konusunda pek de umutlu değillermiş. Çünkü siyah leopar ilk kez 1909 yılında Etiyopya’da görüntülendiğinden beri, bir daha hiç belgelendirilememişti. 

Dişi olduğu belirtilen siyah Afrika leoparı, fotoğraflarda annesi olduğu varsayılan normal renkli ve daha büyük bir leoparla birlikle dolaşırken görülüyor. Görüntüler, San Diego Hayvanat Bahçesi’nin youtube hesabından paylaşıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus