Venezüela devletine ait petrol şirketinin milyonlarca doları, Bulgaristan’da küçük bir bankaya aktarıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Venezüela devletine ait petrol şirketinden milyonlarca doların Bulgaristan’daki küçük bir bankaya aktarıldığı ortaya çıktı. Kara para aklama işlemi olduğu düşünlen işlemlerle ilgili soruşturma başlatıldı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından Bulgaristan hükümeti, başkent Sofya’da yapılan konferansta bankadaki şüpheli hesapları dondurduğunu, diğer hesapların da incelenmeye alındığını ancak paranın önemli bir bölümünün çoktan Bulgaristan dışına transfer edildiğini açıkladı.

Suçlamaların Petróleos de Venezuela (PDVSA) üzerinde yoğunlaştığı süreç, ABD istihbaratının desteğiyle yürütülüyor. Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu derin bir politik krizin içine itmeye çalışan Trump yönetimi, şirkete yakın zamanda yaptırım uygulama kararı da almıştı.

Ulusal Güvenlik Ajansı Başkanı Dimitar Georgiev, hortumlanan miktarla ilgili olarak, “Tam miktardan emin değiliz ama milyonlarca euro olmalı” dedi.

Yetkililer, suçlamaların yöneltildiği bankanın ismini ve işin içinde kaç kişi olduğunu açıklamaktan kaçınırken, transferlerin üçüncü şahıslar adına açılmış hesaplardan yapılmış olabileceği konuşuluyor. Hesapların, Bulgaristan ve başka ülkelerin vatandaşlığına sahip olan ama şu an Bulgaristan sınırlarında bulunmayan birinin adına açılmış olduğu belirtiliyor.

Sofya’daki ABD Büyükelçisi Eric Rubin, “Hükümetimiz, Venezüela halkının servetinin çalınmaması için Bulgaristan ve diğer Avrupa Birliği üyeleri ile işbirliği içinde çalışıyor” diye konuştu.

Venezüela muhalefetine göre bu olay PDVSA’nın ilk vukuatı değil. Son yıllarda şirketin 30 milyon dolarının kaybolduğu iddia ediliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus